Nie od dziś wiadomo, że cukier jest jedną z bardzo uzależniających substancji. Przypuszcza się nawet, że uzależnienie od cukru jest równie silne co te od narkotyków. Polscy naukowcy postanowili przyjrzeć się zagadnieniu oraz dokładnie zbadać cały mechanizm.
Naukowcy z Centrum Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu BRAINCITY, działającego w ramach Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego PAN, przedstawili blisko 400 struktur w mózgu aktywowanych cukrem lub kokainą. Przedmiotem badań były myszy, którym podawano do spożycia słodką wodę lub wstrzykiwano narkotyk. Wyniki badań zostały szczegółowo opisane na łamach “Translational Psychiatry”. Jakie są efekty doświadczenia?
Jak się okazuje, dostarczenie do organizmu cukru i kokainy powoduje aktywację podobnych struktur mózgu. Na podstawie wyników badań, jesteśmy w stanie określić również silną reakcję mózgu na pożywienie zawierające cukier – a więc bardzo kaloryczne. Spożywanie cukru pobudza dwa bodźce – reakcję na nagrodę oraz uzależniającą. Badacze zauważyli, że nawet jednorazowe spożycie cukru powoduje silną reakcję organizmu.
Czy świadomość na ten temat wpłynie na nawyki żywieniowe Polaków? Ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne, te wyniki badania mogą być także kluczowe dla polskiego rynku spożywczego.
Bibliografia:
- Whole-brain tracking of cocaine and sugar rewards processing – PubMed (nih.gov)
- Cukier jak narkotyk? Polscy naukowcy zbadali mechanizm uzależnienia – Puls Medycyny – pulsmedycyny.pl
Bartosz Nyga