Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Co łączy ministra Arkadego Rzegockiego, Swietłanę Cichonauską i ambasadora Marka Brzeziński? Relacja z V Edycji Our Future Forum

12 maja bieżącego roku w centrum eventowym The Tides w Warszawie odbyła się V edycja Our Future Forum. W konferencji wzięła udział rekordowa liczba ponad tysiąca dwustu uczestników. Wydarzenie składało się z dziesięciu paneli dyskusyjnych, pięciu warsztatów masterclass oraz trzech keynote speech. Konferencja stanowiła wspaniałą platformę do wymiany kontaktów między najzdolniejszą polską młodzieżą a światowej klasy ekspertami i liderami.

Tegoroczną konferencję otworzył pan Christian Młynarek – zastępca szefa Kancelarii Sejmu, który odczytał list od Pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W swoim apelu do uczestników wydarzenia pani Marszałek Sejmu Elżbieta Witek serdecznie podziękowała za zaproszenie i złożyła gratulacje organizatorom V Our Future Forum – największej konferencji edukacyjnej w Polsce.

Przemówienie Arkadego Rzegockiego

Tegoroczną konferencję otworzył również Pan Minister Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Rozpoczął swoje przemówienie od przytłaczającej historii wdowy po powstańcu warszawskim, Angielki Margaret Englert. Pani Margaret do ostatnich dni swojego życia podkreślała, że poślubienie Polaka było dla Angielek największym zaszczytem, ponieważ w ich opinii nie było na świecie ludzi bardziej walecznych i odważnych niż Polacy. Historia ta stanowiła wstęp do refleksji na temat tego, że razem stanowimy wyjątkową, historyczną wspólnotę wszystkich obywateli – Rzeczpospolitą Polskę, która trwa aż po dzień dzisiejszy. Pan Minister podziękował wszystkim Polakom za ich ogromną mobilizację i gotowość do pomocy Ukraińcom, którzy trafili do naszego kraju po wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku. Zachęcał on młodych Polaków obecnych na konferencji do angażowania się w życie społeczne naszego kraju oraz prosił o dołączanie do polskiego korpusu dyplomatycznego. Opowiedział on również o szerokich możliwościach rozwoju jakie oferują naszym młodym rodakom organizacje międzynarodowe, a w szczególności instytucje unijne. Zaznaczył on, że te organizacje są wspaniałą platformą do nauki nowych języków oraz zdobycia cennego doświadczenia w zakresie dyplomacji, które może być później wykorzystane w służbie Polsce. Podkreślił, że fundacja Our Future Foundation realizuje bardzo ważną misję promocji Polski na świecie, poprzez rozbudowany program stypendialny, dzięki któremu co roku dziesiątki młodych Polaków dostają się na najlepsze zagraniczne uczelnie. Swoją wypowiedź pan Minister podsumował refleksją, że silna Polska powinna respektować prawa innych narodów oraz kierować się dwoma podstawowymi zasadami dyplomacji – „nic o nas bez nas” oraz „wolni z wolnymi, równi z równymi”.

Przemówienie Swietłany Cichanouskiej

Gościnią specjalną V Our Future Forum była Swietłana Cichanouska – liderka białoruskiej opozycji, która wygłosiła swoje przemówienie do uczestników wydarzenia w formie zdalnej. Swietłana Cichanouska wyraziła nadzieję, że dzięki wydarzeniom takim jak V Our Future Forum współpraca między Polską, Białorusią i Ukrainą będzie prosperowała i dynamicznie rozwijała się w przyszłości. Zaznaczyła, że tegoroczna konferencja zorganizowana przez Our Future Foundation to wspaniała okazja do zwiększania świadomości obywatelskiej wśród młodych ludzi oraz pogłębiania więzi kulturowych, historycznych i społecznych między Polską a Białorusią.

 Nawiązała do Nagrody Nobla przyznanej dla Alesia Bielackiego, który swoją walkę o prawa człowieka w Białorusi przypłacił pozbawieniem wolności na 10 lat przez zbrodniczy reżim Aleksandra Łukaszenki. Następnie zaznaczyła, że Aleś Bielacki to tylko jeden z przykładów światłych białoruskich umysłów, który za swoje zaangażowanie zapłacił najwyższą cenę – znaczna większość aktywistów, którzy wzięli udział w protestach w 2020 roku jest dzisiaj w więzieniu. Liderka białoruskiej opozycji podzieliła się także z uczestnikami konferencji swoją osobistą historią – jej mąż Siarhiej Cichanouski został skazany na 19 lat więzienia tylko dlatego, że nie bał się mówić prawdy i zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Cichanouska podkreśliła, że gdyby nie jej mąż nigdy nie chciałaby się związać z polityką – do tej pory nie postrzega siebie jako polityczkę, bardziej jako reprezentantkę skrzywdzonego narodu.

 „W 2020 roku Białorusini wybrali wolność zamiast tyranii, światło zamiast ciemności, przyszłość zamiast przeszłości, jednakże reżim odpowiedział brutalnością i terrorem. Z tego powodu nie widzicie teraz zdjęć masowych protestów, ale wierzcie mi, że ta sama nadzieja i to samo pragnienie wolności wciąż tam jest.” – stwierdziła liderka białoruskiej opozycji, po czym dodała że losy Ukrainy i Białorusi są ze sobą wzajemnie powiązane, dlatego tak ważne jest zdecydowane zwycięstwo państwa kierowanego przez Wołodymyra Zełeńskiego. 

Z powodu represji setki tysięcy Białorusinów musiało opuścić swój kraj. Tutaj w Polsce znaleźli swoją bezpieczną przystań. Nawet na wygnaniu dalej prowadzą swoją walkę o zmiany na Białorusi, ponieważ my wszyscy chcemy wrócić do domu.” – kontynuowała Cichanouska. Białoruska polityczka przypomniała o historii Andrzeja Poczobuta – polskiego dziennikarza i opozycjonisty, który odrzucił propozycję wyjazdu z Białorusi, za co trafił do więzienia na 8 lat. „Inspirujmy się ludźmi takimi jak Andrzej Poczobut, który nawet po pozbawieniu wolności nie stracił nadziei i wierzmy w lepszą przyszłość nawet w najciemniejszych czasach. Wasza solidarność będzie wkładem w wolną i demokratyczną Europę, wkładem w naszą wspólną przyszłość.” – podsumowała Cichanouska. 

Przemówienie Marka Brzeziński

Kolejnym gościem specjalnym V Our Future Forum był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, który wygłosił inspirujący Keynote Speech. Obecność ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce na konferencji organizowanej przez naszą fundację sprawiła, że V Our Future Forum urosło do rangi wydarzenia międzynarodowego. Mamy nadzieję, że dzięki nawiązaniu współpracy z ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce zdołamy wzmocnić dialog polsko-amerykański oraz promocję wartości, na jakich opiera się sojusz transatlantycki wśród młodego pokolenia w Polsce i pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Liczymy na to, że wspólnie uda nam się zwiększyć dwustronną wymianę edukacyjną, poprzez zachęcanie młodych ludzi do udziału w inicjatywach takich jak: Fulbright, Flex oraz program stypendialny Our Future Foundation. Wierzymy, że V Our Future Forum to początek owocnej współpracy z ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, na której efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Mark Brzeziński docenił pełne emocji przemówienie Swietłany Cichanouskiej i złożył ogromne wyrazy uznania dla całej białoruskiej opozycji.  Następnie nawiązał do wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, skupiając się w szczególności na sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej –  „drodzy studenci, począwszy od sytuacji w Białorusi po wojnę w Ukrainie, w otaczającym nas świecie jest wiele powodów do niepokoju. Chcę jednak abyście wiedzieli, że jest nadzieja. To wy dajecie mi tą nadzieję. Polskie społeczeństwo obywatelskie w niesamowity sposób wsparło swoich sąsiadów w potrzebie. Jestem dumny z tego, ile udało się osiągnąć młodemu pokoleniu. Zdołaliście na wiele sposobów przedstawić się światu z jak najlepszej strony, ponieważ zrobiliście coś większego od was samych. Pomogliście sąsiadom w potrzebie. W imieniu Prezydenta Joe Bidena przesyłam Wam serdeczne podziękowania” – w poruszających słowach zwrócił się do młodych ludzi Pan Ambasador. „Wiem, że czasami jest trudno gościć ukraińską rodzinę przez 16 miesięcy, gdy spodziewaliście robić się to przez 2 miesiące. To trudna praca, a do tego kosztowna, a wy kontynuujecie to robić” – mówił dalej Mark Brzeziński. Następnie zaznaczył, że relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre jak w czasach obecnego kryzysu międzynarodowego – „jesteśmy lepszymi sojusznikami, lepszymi przyjaciółmi, nigdy nie zrobiliśmy tak dużo rzeczy razem jak teraz. To naprawdę punkt zwrotny w historii Europy Środkowo-Wschodniej. Nauczyliśmy się, że wspólna odpowiedź w ramach NATO na zagrożenie to najefektywniejsza odpowiedź. Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona” – zapewniał Brzeziński.

Pan Ambasador zachęcał również uczestników wydarzenia do aplikowania o stypendia na najlepsze amerykańskie uczelnie, ponieważ jak zaznaczył to wspaniała szansa na poszerzenie własnych horyzontów oraz zrozumienie amerykańskiej perspektywy. Kilka chwil później w nawiązaniu do studiów zagranicznych przytoczył cytat słynnego XIX-wiecznego premiera Wielkiej Brytanii Benjamina Disraelego – „Podróże uczą tolerancji. Nie ma nic lepszego od podróży zagranicznych, aby się na nich uczyć i rozwijać”. Przypomniał również słowa słynnego pisarza Franza Kafki – „Z każdym kolejnym językiem, którego się nauczycie, zyskujecie kolejne życie, które przeżywacie”. Uczcie się zatem nowych języków, ponieważ są one oknem na świat – skonkludował Brzeziński.  

W kontekście edukacji, Ambasador Brzeziński podzielił się także z uczestnikami wydarzenia swoją osobistą historią – „Byłem w takiej samej sytuacji jak wy. Otrzymałem stypendium od fundacji Tadeusza Kościuszki, dzięki któremu mogłem przyjechać na rok do Krakowa. Później udało mi się otrzymać kolejne stypendium, tym razem od fundacji Fulbrighta, które pozwoliło mi na kontynuowanie edukacji w Polsce i napisanie doktoratu na temat polskiego dziedzictwa konstytucyjnego. Te lata przygotowały mnie do pełnienia funkcji ambasadora w Polsce oraz ogromnie rozwinęły mnie jako człowieka” – po czym jeszcze raz wspomniał o różnych programach stypendialnych dostępnych dla młodych ludzi w Polsce oraz możliwościach jakie się przed nimi otwierają.

Na sam koniec Mark Brzeziński wymienił kilka rad dla młodego pokolenia. „Po pierwsze nie bójcie się porażek. Niech stanowią one dla Was inspirację do dalszego działania”. Odnosząc się do tej rady przytoczył historię swojego ojca Zbigniewa Brzezińskiego, który po tym jak nie otrzymał tytułu profesora na Harvardzie nie załamał się, zaczął pracować na Wall Street, zdobył niezbędne kontakty i finalnie został doradcą do spraw Bezpieczeństwa Narodowego u Prezydenta Jimmy’ego Cartera – do dnia dzisiejszego jest to jedyna osoba polskiego pochodzenia w historii, która dostąpiła zaszczytu objęcia tego stanowiska. „Po drugie nikt nie jest samotną wyspą. Musicie zbudować własną sieć kontaktów.” W nawiązaniu do tych słów powiedział, że wydarzenia takie jak V Our Future Forum są wspaniałą okazją do nawiązywania nowych znajomości i zdobywania cennych kontaktów. „Po trzecie znajdźcie swój cel i do niego dążcie.” Ambasador Brzeziński wspomniał, że zawsze sprawiało mu przyjemność poznawanie nowych ludzi i rozwiązywanie problemów, w związku z czym najpierw został prawnikiem, a później dyplomatą. Zalecał młodym ludziom, aby zastanowili się nad tym co lubią robić, a następnie powiązali to z profesją, którą chcieliby zajmować się w przyszłości. 

Swoje przemówienie ambasador Brzeziński zamknął słowami – „Jestem niesamowicie podekscytowany ponieważ  mocno wierzę w siłę i potencjał młodego pokolenia Polaków. To co zrobiliście dla swojego państwa w latach 2022-2023, coś większego od was samych, ponownie przypomniało światu o waszym istnieniu w najwspanialszy możliwy sposób. Jestem dumny z bycia amerykańskim ambasadorem w Polsce, jestem dumny z bycia amerykańskim ambasadorem dla was. Czekam z niecierpliwością na wasze pytania i jeszcze raz dziękuję za zaproszenie.” 

Źródło: Our Future Foudation

Zdjęcie: Mark Brzeziński, autor: Our Future Foundation

Maksymilian Mirecki
Bio:
I am a journalist and editor in Coopernicus. I study law and international relations at University of Warsaw. I am also a host of the podcast "Maximum Dose of Knowledge".
Napisany przez:

Maksymilian Mirecki

Dodaj komentarz