Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Czy czat GPT zmieni nasz świat?

Gdy nowy wynalazek dociera masowo do społeczeństwa, często powoduje to zachwyt, ale też przerażenie. Podobnie jest w przypadku narzędzia ChatGPT od OpenAI. Postanowiliśmy porozmawiać o tym ważnym momencie dla rozwoju i popularyzacji sztucznej inteligencji z ekspertką – profesor Aleksandrą Przegalinską.

Co sprawia, że pojawienie się ChatGPT jest tak wstrząsające? Przede wszystkim jego dostępność. Sztuczna inteligencja pierwszy raz jest tak łatwo dostępna dla zwykłych użytkowników, co daje ogromne  możliwości, ale też stwarza zagrożenia. Profesor w rozmowie z nami podkreśla, że podczas używania tego narzędzia trzeba być bardzo ostrożnym: ma ono bardzo szeroką wiedzę w niektórych dziedzinach, ale bardzo często też może podawać mylące odpowiedzi. 

Niewątpliwie zaistniały “boom” na korzystanie ze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszy rozwój i liczbę zastosowań. Wymaga to też szybkiego dostosowania prawa, szczególnie w kwestii własności intelektualnej i praw autorskich. Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje także rynek polski, automatyzując pracę i otwierając nowe możliwości. Już teraz znamy wiele przykładów startupów bazujących na AI: Mapa Polskich startupów AI.

Zachęcamy do wysłuchania reportażu na temat tej technologii na naszym kanale podcastowym: rozmowa dostępna na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast i innych kanałach.
Jeśli jesteście ciekawi bieżących wydarzeń w biznesie, nauce i technologii, a także rozmów z polskimi naukowcami i ekspertami – słuchajcie Coopernicus Podcast.

prof. Aleksandra Przegalińska
Bio:

Profesor nadzwyczajny w Department of Management in Networked and Digital Societies MINDS na Akademii Leona Koźmińskiego, 2016-2018 Pracownik Naukowy w MIT Center for Collective Intelligence. Obecnie Senior Researcher w Harvard Labour and Worklife Program badający automatyzację pracy i kobotyzację. Była szefowa działu badań nad mediami i główna ekspertka w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, attache ds. polityki medialnej w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Ostatnio opublikowała również książkę na temat gospodarki współdzielenia i współpracy w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji oraz IoT i „Wearable Technologies in Organizations” (Palgrave).
Poza MIT, Dr Przegalińska była corocznie zapraszana do Brown University i The New School jako stypendystka Fulbrighta i Instytutu Kościuszki. Dr Przegalińska ukończyła studia w The New School for Social Research w Nowym Jorku w 2013 roku.

Joanna Rancew
Bio:
Member of Coopernicus Team and Computer Science and Engineering Master's Student at Politecnico di Milano. Graduate of the Warsaw University of Technology in Biomedical Engineering with a specialization in Biomedical Informatics. You are welcome to read more our articles in Coopernicus Knowledge or on Joanna's Medium: https://medium.com/@jrancew
Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz