Gdy nowy wynalazek dociera masowo do społeczeństwa, często powoduje to zachwyt, ale też przerażenie. Podobnie jest w przypadku narzędzia ChatGPT od OpenAI. Postanowiliśmy porozmawiać o tym ważnym momencie dla rozwoju i popularyzacji sztucznej inteligencji z ekspertką – profesor Aleksandrą Przegalinską.
Co sprawia, że pojawienie się ChatGPT jest tak wstrząsające? Przede wszystkim jego dostępność. Sztuczna inteligencja pierwszy raz jest tak łatwo dostępna dla zwykłych użytkowników, co daje ogromne możliwości, ale też stwarza zagrożenia. Profesor w rozmowie z nami podkreśla, że podczas używania tego narzędzia trzeba być bardzo ostrożnym: ma ono bardzo szeroką wiedzę w niektórych dziedzinach, ale bardzo często też może podawać mylące odpowiedzi.
Niewątpliwie zaistniały “boom” na korzystanie ze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszy rozwój i liczbę zastosowań. Wymaga to też szybkiego dostosowania prawa, szczególnie w kwestii własności intelektualnej i praw autorskich. Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje także rynek polski, automatyzując pracę i otwierając nowe możliwości. Już teraz znamy wiele przykładów startupów bazujących na AI: Mapa Polskich startupów AI.
Zachęcamy do wysłuchania reportażu na temat tej technologii na naszym kanale podcastowym: rozmowa dostępna na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast i innych kanałach.
Jeśli jesteście ciekawi bieżących wydarzeń w biznesie, nauce i technologii, a także rozmów z polskimi naukowcami i ekspertami – słuchajcie Coopernicus Podcast.
Joanna Rancew