Posłuchaj nowego odcinka podcastu Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Doniesienia o UFO – Amerykański Kongres bada sprawę

W dniu 26 lipca 2023 roku Komisja Nadzoru Izby Reprezentantów przeprowadziła publiczne przesłuchania emerytowanych pilotów F/A-18. Podczas ćwiczeń mieli oni widzieć tzw. UAP (Unidentified Anomalous Phenomena, tj. Niezidentyfikowane Zjawiska Anomalne). Czy jesteśmy bezpieczni?

Jak pisze Tomasz Nowak dla portalu Space24.pl: Systemy radiolokacyjne krążownika rakietowego typu Ticonderoga, USS Princeton, odnotowały kilkanaście przypadków śledzenia niezwiązanych ze sobą celów. Obiekty pojawiały się na wysokości 20 tys. metrów i zniżały się gwałtownie na wysokość 6 tys. metrów.  Później, w ciągu tego samego miesiąca, pojawiły się raporty dotyczące serii radarowych i wzrokowych obserwacji, w tym również najsłynniejsza – dokonana przez doświadczonego i wielokrotnie odznaczanego pilota F/A-18F Super Hornet z US Navy –  (wówczas) komandora por. Davida Fravora. Jak Fravor relacjonował, po naprowadzeniu na cel na wysokości spostrzegł owalny, biały obiekt, który przypominał Tic-Taca. Obiekt śledzony był na radarze, wykonywał niezwykłe manewry (gwałtowne przyśpieszenia, zmiany wysokości, naśladowanie manewrów komandora Fravora) i poruszał się z nadzwyczajną prędkością [1].

W trakcie przesłuchań David Grusch, były oficer wywiadu US Air Force, wielokrotnie nagradzany pilot, oskarżył Pentagon o ukrywanie dowodów na istnienie UAP – zarówno przed Kongresem, jak i opinią publiczną. Obiekt opisywany przez Gruscha jako UAP, nagrany został w podczerwieni przez pilota innego F/A-18. Nagranie wywołało trwające do dziś zainteresowanie amerykańskich mediów [1].

– Mówię Wam, myślę, że to nie było z tego świata. – powiedział  Fravor w jednym z wywiadów dla ABC News. – Tak było – po 18 latach latania widziałem prawie wszystko, co mogę zobaczyć w tej dziedzinie, a to nie było bliskie niczemu” [2].

Podobne wydarzenia miały miejsce w 2014 i 2015 r. nad Atlantykiem – piloci z lotniskowca USS Theodore Roosevelt również deklarują, jakoby w rejonie ćwiczeń mieli zaobserwować UAP. Według doniesień, ciała obce pozostawały w bezruchu lub poruszały się z prędkością jednego macha [1].

„Te rzeczy byłyby tam przez cały dzień. Utrzymanie samolotu w powietrzu wymaga znacznej ilości energii. Przy prędkościach, które zaobserwowaliśmy, 12 godzin w powietrzu to 11 godzin dłużej, niż byśmy się spodziewali”. – powiedział porucznik Ryan Graves, pilot F/A-18 Super Hornet, który służy w marynarce wojennej 10 lat [3].

W 2017 roku upubliczniono nagrania „FLIR 1″ (Tic-Tac) oraz „GIMBAL”., a także „GOFAST”, natomiast w maju 2022 roku odbyły się przesłuchania przedstawicieli Pentagonu przed podkomisją Izby Reprezentantów ds. wywiadu – urzędnicy Pentagonu udzielali jednak ogólnikowych i wymijających odpowiedzi [1].

W maju 2023 roku, dr. Sean Kirkpatrick przedstawił raport przez AARO pod przewodnictwem wspominał o 800 przypadkach obserwacji UAP (Nieidentyfikowanych Obiektów Latających) poddanych badaniom. Przypadki te głównie zgłaszali wojskowi. Podczas swojego wystąpienia przed Senatem, Kirkpatrick oświadczył jednak, że dotychczas nie znaleziono dowodów na istnienie pozaziemskiej technologii, choć nadal uwzględniane są wszelkie możliwe scenariusze [1].

Czy możemy czuć się bezpieczni? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w najnowszym reportażu Coopernicus.pl.

  1. Artykuł opublikowany na stronie space24.pl: Amerykański Kongres bada doniesienia o UFO [ANALIZA]; aut. Tomasz Nowak, 29.07.2023; URL: https://space24.pl/bezpieczenstwo/technologie-wojskowe/amerykanski-kongres-bada-doniesienia-o-ufo-analiza
  2. Artykuł opublikowany przez ABC News: Navy pilot recalls encounter with UFO: 'I think it was not from this world’; 18.12.2018; URL: https://abcnews.go.com/US/navy-pilot-recalls-encounter-ufo-unlike/story?id=51856514
  3. Artykuł opublikowany przez New York Times: ‘Wow, What Is That?’ Navy Pilots Report Unexplained Flying Objects; 27.05.2019; URL: https://www.nytimes.com/2019/05/26/us/politics/ufo-sightings-navy-pilots.html
Magdalena Marynowska
Bio:
Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka udzielała się społecznie. Doświadczenie redaktorskie zyskiwała między innymi jako kierowniczka projektu społecznego ‚,Nie dotykaj mnie’’, w którym do jej głównych zadań należało między innymi tworzenie treści edukacyjnych na media społecznościowe. W ramach swojej roli współpracowała również z mediami - miała okazję napisać artykuł dla Gazety Kongresy, a także udzielić licznych wywiadów. Druga edycja projektu została nominowana do Złotych Wilków w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w trzech kategoriach. Po wybuchu wojny w Ukrainie pełniła rolę Operations Specialist w organizacji non-profit Student Initiative for Education, w której nawiązywała partnerstwa z ośrodkami kultury i rozrywki w całej Polsce, a także współorganizowała wydarzenia dla ukraińskich dzieci.
Napisany przez:

Magdalena Marynowska

1 komentarz

  1. Zbig pisze:

    UFO niedługo zgłosi siẹ na przesłuchanie w Kongresie, tak myślẹ.💥😀

Dodaj komentarz