W dniach 6-8 września odbyło się XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Tematem przewodnim było hasło: “Europa w obliczu nowych wyzwań”. W odpowiedzi na problemy i wyzwania, z którymi zmagają się mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, Forum Ekonomiczne przy współpracy z SGH opracowało kompleksowe rozwiązania.
Tegoroczne Forum było wyjątkowe, bo skupiło się na kwestiach, które są najbardziej aktualne w 2022 roku. Zalicza się do nich kryzys gospodarczy, kryzys po pandemii koronawirusa, rosnąca inflacja, kryzys energetyczny i żywnościowy. Niestety, jesteśmy w punkcie kulminacyjnym tych wszystkich wyzwań. Nie bez powodu, tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło “Europa w obliczu nowych wyzwań”. Rada Programowa specjalnie zorganizowała ponad 300 paneli spośród sześciu sesji plenarnych. Motywacją uczestników był niezwykły poziom wartości merytorycznej. Dzięki nowym pomysłom politycy i przedsiębiorcy mogą wprowadzić zmiany, które poprawią sytuację polityczno-gospodarczą w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym, w Polsce.
Początek i przyszłość
Inicjatywa narodziła się w głowie Zygmunta Berdychowskiego, byłego posła oraz pomysłodawcy Forum Ekonomicznego w 1992 roku. Organizatorzy rozpoczęli przedsięwzięcie z misją stworzenia korzystnej przestrzeni i możliwości dla rozwoju współpracy politycznej oraz gospodarczej w tej części Europy. Obecnie, Forum jest nieprzerwanie organizowane, osiągając miano najważniejszego wydarzenia polityczno-gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Słowa panelistów są cytowane przez światowe media, a postawione postulaty skutecznie wprowadzane przez głowy państwa. Te międzynarodowe wydarzenie nie miałoby miejsca, gdyby nie Instytut Studiów Wschodnich, główny organizator.
Swoją obecnością dotychczas zaszczycili prezydenci, premierzy, ministrowie, eurodeputowani, przedstawiciele placówek dyplomatycznych, prezesi i dyrektorzy prestiżowych firm, eksperci, osobistości ze świata nauki oraz kultury i dziennikarze. Wspomniane grupy społeczne mają największy wpływ na otaczającą rzeczywistość, co wyjaśnia ich uczestnictwo w wydarzeniu. W tym roku gośćmi byli m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Kamil Bortniczuk, Henryk Kowalczyk, Marlena Maląg, Grzegorz Puda, Andrzej Adamczyk i wiele innych.
Źródło: Forum Ekonomiczne
Najważniejszy wątek wydarzenia – prezentacja raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2022
Grupą docelową raportu byli liderzy biznesu, decydenci z administracji państwowej oraz przedstawiciele trzeciego sektora. W obszarze biznesowym, z pewnością przedsiębiorcy nauczą się lepiej i efektywniej podejmować decyzje. Z kolei, przedstawiciele administracji i trzeciego sektora nauczą się precyzyjnie diagnozować charakter zmian wywołanych pandemią koronawirusa. Z powodu rosyjskiej agresji w Ukrainie, problematyka konfliktu zbrojnego oraz jego skutki również zostały uwzględnione w raporcie. Sporządzony dokument został zaprezentowany 6 września br., w dniu inauguracyjnym przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Na zdjęciu: Prezentacja raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2022, źródło: Forum Ekonomiczne
Autorzy wzięli pod lupę najbardziej aktualne problemy i wyzwania, z którymi mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej borykają się na co dzień. Zostały omówione takie kwestie jak: inflacja, wzrost gospodarczy, bezrobocie, dostępność mieszkań czy transformacja energetyczna w motoryzacji. Uczestnicy rejestrując się na wydarzenie, mogli zamówić dokument w formie papierowej. Na szczęście, osoby chętne nadal mogą nabyć raport zamawiając na oficjalnej stronie internetowej Forum Ekonomicznego.
Prezydent Ukrainy Człowiekiem Roku
W programie wydarzenia, oprócz paneli tematycznych, zostały uwzględnione uroczyste gale wręczania nagród. Wyróżnienia były zwieńczeniem wymagających dokonań laureatów. Rada Programowa nie mogła przejść obojętnie obok konfliktu w Ukrainie i postawy lidera tego kraju. Nagroda Człowieka Roku powędrowała do Wołodymyra Zełeńskiego, która została odebrana przez Wasyliego Zwarycza, ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zdjęciu: Wasyl Zwarycz odbierający nagrodę Człowieka Roku w imieniu prezydenta Ukrainy, źródło: Forum Ekonomiczne
Przestrzeń dla młodych
Wyglądem i wagą wydarzenia, mogłoby wydawać się, że Forum Ekonomiczne jest przeznaczone dla doświadczonych w swoich dziedzinach ekspertów. Organizatorzy postanowili przełamać stereotyp, zapraszając młodych liderów i działaczy społecznych, którzy swoimi działaniami zmieniają rzeczywistość. Nie zabrakło młodych przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych, ale również pomysłodawców znanych projektów społecznych. Stoiska Coca-Coli i TikTok’a powstały specjalnie, aby zapewnić mniej formalny wystrój. Tematyka paneli była jak najbliższa pytaniom, na które młodzi ludzie szukają odpowiedzi. Przedmiotem dyskusji były: studia za granicą, wykorzystanie potencjału generacji Z w gospodarce, przyszłość sektora energetycznego, liderstwo, o zarządzanie projektami społecznymi itd.. Należą się wszelkie wyrazy wdzięczności i poszanowania dla Rady Programowej za uwzględnienia młodych. Inwestycja w młodzież i ich rozwój, to inwestycja w lepszą przyszłość.
Na zdjęciu: Panel w strefie Coca-Coli, źródło: Forum Ekonomiczne
Z ramienia Our Future Foundation, chcielibyśmy wyrazić najszczersze wyrazy wdzięczności za zaproszenie w ramach projektu Młodzi@Forum. Życzymy powodzenia i do zobaczenia na następnej edycji Forum w 2023!
Bartosz Nyga