Posłuchaj nowego odcinka podcastu Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Inwestycja Billa Gatesa w polską firmę ExploRNA Therapeutics

Nie kto inny, a Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, postanowił wesprzeć finansowo prace polskich naukowców. W spółkę ExploRNA Therapeutics, będącą spin-off’em1 Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała 813 578 dolarów. Te fundusze pozwolą zasilić projekt na okres aż 14 miesięcy [1].

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, Spółka została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis [2]. Projekt ten ma na celu opracowanie innowacyjnych biotechnologicznych technologii modyfikacji mRNA (matrycowego, tj. informacyjnego kwasu rybonukleinowego [3]), które dużą rolę odgrywa między innymi przy wytwarzaniu szczepionek prewencyjnych [1][2].

Jak mówi Jacek Jemielity, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, biotechnolog oraz prezes wspomnianej wyżej spółki: Nie zakładamy wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie, naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowych [1].

Oprócz Billa Gatesa, w 2020 roku w spółkę zainwestował właściciel m.in. Synthosa, Barlinka oraz Cersanitu, słynny przedsiębiorca, Michał Sołowow. Dokonał tego poprzez swój fundusz Black Forest SICAV-SIF.

Czy chęć inwestycji w biotechnologię wzmocniła się w trakcie pandemii koronawirusa?

Być może. Warto jednak zaznaczyć, że szczepionki prewencyjne przeciwwirusowe nie są jedynym zastosowaniem terapeutycznego mRNA. Jak czytamy na stronie uniwersytetu: Następne w kolejce są lecznicze szczepionki przeciwnowotworowe, terapie genetycznych chorób rzadkich czy chorób kardiologicznych. To również różnorodne metody terapeutyczne z wykorzystaniem przeciwciał wytwarzanych w komórkach pacjenta na bazie mRNA – takich przykładów jest znacznie więcej [1]. Możemy być spokojni o rozwój biotechnologii i medycyny. Jesteśmy w dobrych rękach. 

  1. Spin off jest to firma wydzielona z przedsiębiorstwa macierzystego, związana z jego pracami rozwojowo-badawczymi. Wyrażenie „spin off” z języka angielskiego oznacza „efekt uboczny, skutek, odprysk” — to pochodna z wykonanej pracy. Stąd też w literaturze przedmiotu spotyka się również nazwę przedsiębiorstwo odpryskowe (https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/spin-off-co-to-jest-i-jak-dziala-przedsiebiorstwo-odpryskowe/e62m8w0)

Bibliografia:

  1. Artykuł Katarzyny Krogulec zamieszczony na platformie mamstartup.pl: Bill Gates zainwestował ponad 800 tysięcy dolarów w polski BioTech, 20.12.2022 r.; URL: https://mamstartup.pl/bill-gates-zainwestowal-ponad-800-tysiecy-dolarow-w-polski-biotech/#:~:text=ExploRNA%20Therapeutics%20otrzymała%20od%20Fundacji,projekt%20przez%20na%2014%20miesięcy,
  2. Artykuł zamieszczony na oficialnej stronie Uniwersytetu Warszawskiego (uw.edu.pl): ExploRNA Therapeutics z kapitałem na rozwój, 22.12.2020; URL: https://www.uw.edu.pl/explorna-therapeutics-z-kapitalem-na-rozwoj/
  3. Definicja mRNA, Słownik języka polskiego; URL: https://sjp.pl/mRNA
  4. Artykuł zamieszczony w magazynie Business Insider Spin off — co to jest? Jak działa przedsiębiorstwo odpryskowe? 28.05.2022.; URL: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/spin-off-co-to-jest-i-jak-dziala-przedsiebiorstwo-odpryskowe/e62m8w0
Magdalena Marynowska
Bio:
Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka udzielała się społecznie. Doświadczenie redaktorskie zyskiwała między innymi jako kierowniczka projektu społecznego ‚,Nie dotykaj mnie’’, w którym do jej głównych zadań należało między innymi tworzenie treści edukacyjnych na media społecznościowe. W ramach swojej roli współpracowała również z mediami - miała okazję napisać artykuł dla Gazety Kongresy, a także udzielić licznych wywiadów. Druga edycja projektu została nominowana do Złotych Wilków w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w trzech kategoriach. Po wybuchu wojny w Ukrainie pełniła rolę Operations Specialist w organizacji non-profit Student Initiative for Education, w której nawiązywała partnerstwa z ośrodkami kultury i rozrywki w całej Polsce, a także współorganizowała wydarzenia dla ukraińskich dzieci.
Napisany przez:

Magda Marynowska

Dodaj komentarz