Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Nowatorska ochrona przed promieniami UV

O rozwiązaniu polskiego startupu, które chroni skórę, jest bezpieczne dla środowiska i może zmienić rynek filtrów UV

W ostatnich latach świadomość na temat istoty ochrony przed promieniowaniem UV znacząco rośnie. Niestety niektóre istniejące na rynku filtry UV są szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować silne reakcje alergiczne, wniknąć do krwioobiegu, czy zaburzać gospodarkę hormonalną. Co więcej, kremy z filtrem UV z nieekologicznym składem, po dostaniu się do wody podczas kąpieli mogą wpływać na zanieczyszczenie wód morskich, niszczenie raf koralowych (1). Pozostawia to wyzwanie, czy możliwe jest produkowanie filtru UV, który jest bezpieczny dla ciała i pozytywnie wpływa na środowisko? Z odpowiedzią na te problemy przychodzi polski start-up UVera, w którym opracowano nowatorski sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniami ultrafioletowymi. W odcinku podcastu Coopernicus z dr Magdaleną Jander, prezeska UVera dowiadujemy się więcej o tym rozwiązaniu i jego właściwościach.

Innowacyjność rozwiązania UVera

Dr Magdalena Jander w rozmowie podkreśla to, co wyróżnia rozwiązanie UVera od innych dostępnych na rynku UV protektorów. Substancja wytwarzana przez cyjanobakterie jest nieinwazyjna dla środowiska, bezpieczna dla człowieka, a przede wszystkim chroni przed promieniowaniem i jest stabilna. Dodatkowo półproduktem cyklu metabolicznego cyjanobakterii, które wytwarzają substancję chroniącą przed UV, jest tlen. Innymi słowy, produkcja na skalę przemysłową powinna mieć negatywny ślad węglowy. Trudno o bardziej „zielone” rozwiązanie.

W ostatnim odcinku naszego podcastu można nie tylko poznać historię rozwoju tego rozwiązania,  specyfikę rynku filtrów UV, szerokie spojrzenie na wpływ na środowisko, zdrowie, ale także etapy rozwoju startupu. Startup UVera bardzo szybko się rozwija. Został nagrodzony przez EIT Health InnoStars Award 2019, EIC Accelerator “Green Deal” grant 2020, EIT Health Catapult Award 2020, a także został finalistą Social Innovation Tournament 2021 organizowanym przez European Investment Bank. Aktualnie startup pozyskuje kolejne 3 miliony EURO i planuje poszerzenie się na globalną skalę, by w 2023 roku wprowadzić produkt na rynek europejski i amerykański. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym ważnym produktem polskiego startupu i wysłuchania rozmowy z prezeską i współzałożycielką UVera: https://linktr.ee/coopernicus

1. Onepager startupu UVera, https://uvera.eu/site/assets/files/1079/uvera_one-pager.pdf, dostęp: 10.09.2022

Magdalena Jander
Bio:

Dr Magdalena Jander – biotechnolog, prezeska i współzałożycielka UVera SA, jednego z najbardziej obiecujących polskich startupów, w którym opracowano nowatorski sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UV. Magdalena ma bogate doświadczenie w łączeniu nauki z biznesem. Ponadto ukończyła studia podyplomowe „Scouting – market potential assessment of research projects” oraz „Leadership Academy” – program rozwojowy prowadzony przez edukatorów z Harvardu, stworzony przez Center for Leadership.
Jest także laureatką dwóch międzynarodowych stypendiów – na Sorbonne Université Pierre et Marie Curie w Paryżu oraz na Osaka University w Japonii, gdzie prowadziła projekty dla Novartis i Sumitomo Electric Industries związane z zastosowaniami medycznymi w przemyśle biotech & pharma.

Joanna Rancew
Bio:
Member of Coopernicus Team and Computer Science and Engineering Master's Student at Politecnico di Milano. Graduate of the Warsaw University of Technology in Biomedical Engineering with a specialization in Biomedical Informatics. You are welcome to read more our articles in Coopernicus Knowledge or on Joanna's Medium: https://medium.com/@jrancew
Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz