Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Nowe oblicze pracoholizmu

Praca, dla większości z nas, jest nieodłącznym elementem codzienności. Można ją lubić, kochać lub nienawidzić, ale przede wszystkim, daje nam ona poczucie stabilności finansowej, co dla wielu osób jest wystarczającym powodem, żeby ją wykonywać. Nieliczni szczęściarze, mogą cieszyć się luksusem prawdziwej pasji w zawodzie, który sprawia, że codziennie czują potrzebę wstawania z łóżka. Kompulsywna odmiana takiego pożądania, może okazać się jednak niebezpiecznym objawem, sygnalizującym poważne problemy psychiczne.

Dr Kamila Wojdyło od lat bada uzależnienie od pracy, powszechnie nazywane pracoholizmem. Prowadząc terapię dla pacjentów z problemami przepracowania zauważyła, że największą przeszkodą w badaniu tego zjawiska, jest brak koncepcji pracoholizmu, które umożliwiałyby ujęcie go w kategoriach uzależnienia. Wynikiem jej badań stała się teoria „work craving”, czyli jedna z pierwszych koncepcji w skali światowej, wyjaśniająca mechanizmy stojące za pracoholizmem z perspektywy procesów uzależniających.

Praca dr Wojdyło jest wyjątkową w swojej dziedzinie innowacją, zmieniającą naukowe rozumienie pojęcia „uzależnienie od pracy”. Nie uznaje ona, że pracoholizm jest jedynie tożsamy z „obsesją pracy”, tylko obejmuje także inne patomechanizmy charakterystyczne dla uzależnienia. Zaznacza jednocześnie, że zjawisko to nie ma nic wspólnego ze zdrowym zaangażowaniem. W odróżnieniu od innych definicji, „work craving” uznaje, że element kompulsji jest nieodłącznie powiązany z trzema innymi objawami: kompensacją niskiego poczucia własnej wartości, unikaniem negatywnych emocji oraz nierealistycznym perfekcjonizmem. 

Ujęcie to, umożliwia adekwatne podejście do leczenia pracoholizmu, ponieważ pozwala na zrozumienie procesu, w którym niska samoocena wraz z perfekcjonizmem, ucieczką od negatywnych emocji oraz obsesyjnym pożądaniem pracy może skutkować depresją i wypaleniem zawodowym

Badania dr Wojdyło pokazały również, jak niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie pracoholizmu, aby można było zapobiec rozwinięciu się mechanizmów uzależnienia i jego skutków. Na podstawie koncepcji, została z tego powodu utworzona „Work Craving Scale”– skala służąca do pomiaru czterech komponentów pracoholizmu. Narzędzie to w praktycznym zastosowaniu, okazało się być znacznie skuteczniejsze w rozpoznaniu dolegliwości niż dotąd stosowane metody. Ponadto dzięki nowemu podejściu do problematyki, dr Wojdyło opracowała projekt psychoterapii uzależnienia od pracy wraz z materiałami, które mogą być wykorzystywane w procesie leczenia.

Pomimo tego, że wiedza na temat uzależnienia od pracy wciąż   pozostaje niekompletna, koncepcja „work craving” umożliwia dalszy rozwój badań nad patomechanizmami pracoholizmu, a psychoterapeutyczne spojrzenie na jego naturę, już nigdy nie będzie takie samo.

Eryk Kryński
Redaktor
Bio:

Student stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze artykuły dla Koła Naukowego Praw Człowieka i Kryzysów Humanitarnych UW. Współpracuje także ze Stowarzyszaniem 61 przy projektach takich jak Mam Prawo Wiedzieć czy Obywatelski HiT.

Napisany przez:

Eryk Kryński

Dodaj komentarz