Profesor Marcin Piątkowski rozpoczął swoje wystąpienie, witając zgromadzonych gości i zaznaczając, że przybył na VI Our Future Forum specjalnie z Indii, gdzie obecnie doradza tamtejszemu rządowi w sprawach gospodarczych. Podkreślił, że przez poprzednie 7 lat pełnił podobną funkcję w Chinach. Wyraził nadzieję, że jego wsparcie pomoże rządowi indyjskiego w utrzymaniu tempa wzrostu PKB na poziomie co najmniej 7% rocznie. Przypomniał również o swoim wcześniejszym doświadczeniu w polskich i międzynarodowych instytucjach finansowych, takich jak Bank PKO BP oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Przechodząc do głównego tematu wystąpienia, profesor Piątkowski zaprezentował swoją książkę „Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Zaznaczył, że przez ostatnie 35 lat Polska była najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie, co stanowi jeden z największych sukcesów w historii naszego kraju. Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja gospodarcza pozwala przewidywać dalsze doganianie państw zachodnich przez Polskę przez najbliższe 10 lat, jednak później tempo wzrostu może zacząć spowalniać.
Profesor zaakcentował, że kolejne lata będą kluczowe dla Polski, ponieważ zdecydują, czy dołączy ona do gospodarczej „Ligi Mistrzów”, czy skończy na pozycji takich państw jak Hiszpania czy Włochy. Zauważył, że od czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego polska gospodarka nigdy nie była tak bliska poziomowi rozwoju państw zachodnich jak obecnie. Przywołał słowa Napoleona Bonaparte, który stwierdził, że „historia to stek uzgodnionych później kłamstw”, aby zilustrować, jak często narody, w tym Polska, idealizują swoją przeszłość. W związku z tym zaapelował o zaprzestanie określania XVI wieku mianem „złotego”, argumentując, że prawdziwy złoty wiek Polska przeżywa teraz, dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu ostatnich 35 lat.
Przypomniał, że w 1989 roku niewielu wierzyło w sukces Polski. Zagraniczni ekonomiści przewidywali lepsze perspektywy dla takich krajów jak Czechosłowacja, Węgry czy nawet Rumunia. Tymczasem PKB per capita w Polsce wzrosło od 1989 roku 3,5-krotnie, co jest najlepszym wynikiem nie tylko wśród państw byłego bloku wschodniego, ale również w całej Europie. Profesor Piątkowski podkreślił, że jeśli obecne tempo wzrostu zostanie utrzymane, Polska może wkrótce prześcignąć Hiszpanię, a w ciągu 10 lat – Włochy i Wielką Brytanię.
Jednak, aby osiągnąć te ambitne cele, Polska musi zmierzyć się z kilkoma kluczowymi wyzwaniami, takimi jak zmiany demograficzne, rewolucja technologiczna oraz strukturalne przekształcenia światowej gospodarki. W odpowiedzi na te wyzwania profesor Piątkowski zaproponował młodym ludziom „wizję 30-20-10”. Zażartował, że osoby z wizją powinny zamiast iść do lekarza, zmobilizować społeczeństwo do wspólnej realizacji tej wizji.
Następnie przedstawił pięć głównych kierunków koniecznych reform, które określił jako „pięć I”: innowacje, inwestycje, inkluzywność, instytucje i imigrację. Podkreślił, że realizacja tych reform jest niezbędna do zapewnienia Polsce miejsca w gronie liderów gospodarczych świata. Profesor zakończył swoje wystąpienie apelem skierowanym do młodych ludzi. Zachęcił ich, by nie bali się marzyć, a przede wszystkim – by te marzenia realizowali.