Dyskusję moderował Michał Maurycy Mazur, który rozpoczął od pytania o wpływ mediów społecznościowych na dobrostan psychiczny młodego pokolenia. Maia Mazurkiewicz zauważyła, że media społecznościowe manipulują emocjami użytkowników i apelowała o pamiętanie o tym, że prawdziwe życie toczy się w świecie rzeczywistym, nie wirtualnym. Anna Panek ostrzegła, że depresja może stać się najpowszechniejszą chorobą w Polsce do 2030 roku. Zwróciła uwagę na sztuczność świata prezentowanego na Instagramie, apelując o świadome korzystanie z mediów społecznościowych i dbanie o tzw. cyberhigienę.
Aleksandra Pawlik, działająca w Internecie od ponad 12 lat, wyraziła opinię, że media społecznościowe nie są jednoznacznie złe, podkreślając, że można tam znaleźć wartościowe treści edukacyjne. Zachęcała do korzystania z opcji „odobserwowania” kont, które nie wpływają pozytywnie na nasz dobrostan. Bartłomiej Piekarski zauważył, że media społecznościowe napędzają „wyścig szczurów”. Podzielił się także osobistym doświadczeniem presji, jakiej doświadczył podczas konkursu na Mistera Polski, gdzie czuł się zobowiązany do prezentowania wyidealizowanego życia w sieci.
Maia Mazurkiewicz zachęcała do regularnego wyłączania telefonów komórkowych, dzieląc się swoim zwyczajem unikania korzystania z urządzeń elektronicznych przez 30 minut przed snem i po przebudzeniu. Przyznała, że kiedyś nawet nie korzystała z telefonu przez tydzień. Anna Panek zaapelowała o wprowadzenie zasady work-life integration zamiast work-life balance, sugerując, że pracodawcy powinni tworzyć warunki pracy sprzyjające pogodzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym.
Bartłomiej Piekarski poruszył temat monitorowania czasu spędzanego w sieci, uznając to za kluczowy element kontroli nad wpływem mediów społecznościowych na nasze życie. Maia Mazurkiewicz poparła wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia i zwróciła uwagę na problem rosnącej mowy nienawiści w Internecie. W odpowiedzi, Bartłomiej Piekarski podkreślił, że hejt w sieci świadczy bardziej negatywnie o samym hejterze niż o osobie, do której jest on skierowany.
Anna Panek zauważyła, że przedstawiciele pokolenia Z częściej komunikują się online niż w świecie rzeczywistym. Aleksandra Pawlik zgodziła się z tym stwierdzeniem, wskazując, że choć media społecznościowe mogą przyczyniać się do osłabienia tradycyjnych więzi społecznych, jednocześnie umożliwiają nawiązywanie nowych relacji. Anna Panek dodała, że pokolenie Z jest bardziej roszczeniowe niż wcześniejsze generacje, ale nie uznała tego za problem. Zaapelowała natomiast do młodych ludzi o bardziej świadome korzystanie z mediów społecznościowych w celu uniknięcia uzależnień.
W kontekście zdrowia psychicznego Maia Mazurkiewicz podkreśliła, że w momentach kryzysu nie należy bać się prosić o pomoc i korzystać z dostępnych infolinii kryzysowych. Anna Panek zwróciła uwagę na niedobór specjalistów w Polsce, wskazując, że w naszym kraju jest około 18 tysięcy psychologów i jedynie 502 psychiatrów. Następnie zaapelowała do młodych ludzi, by rozważyli podjęcie kariery w zawodach związanych z ochroną zdrowia psychicznego. Bartłomiej Piekarski zalecił trening mentalny jako sposób na radzenie sobie z nadmiarem dopaminy dostarczanym przez media społecznościowe.
Na zakończenie panelu Aleksandra Pawlik zaapelowała, by każdy zastanowił się nad swoimi potrzebami i tym, jakie funkcje spełniają dla niego media społecznościowe. Podkreśliła, że refleksja nad tym aspektem powinna być punktem wyjścia do bardziej świadomego korzystania z technologii.