Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Pasja i wytrwałość w świecie nowoczesnych materiałów

Doktorantka Politechniki Śląskiej prowadzi fascynujące badania nad organicznymi elektroaktywnymi materiałami wielofunkcyjnymi, łącząc elektrochemię i spektrochemię. Cierpliwość i pokora to wartości, które kierują jej naukową drogą, a stypendium w Nowej Zelandii pozwoliło jej nawiązać międzynarodowe kontakty a także poszerzyć horyzonty naukowe.

Doktorantka Politechniki Śląskiej, Magdalena Zawadzka, jest obecnie na trzecim roku studiów doktoranckich. W ramach swojej pracy doktorskiej zajmuje się analizą elektrochemiczną i spektroelektrochemiczną organicznych elektroaktywnych materiałów wielofunkcyjnych. Związki te mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie w elektronice organicznej i optoelektronice, m.in. w urządzeniach elektrochromowych, takich jak wyświetlacze.

„Moje badania dotyczą reakcji materiałów na przyłożone napięcie elektryczne”

Sprawdza czy materiał jest elektroaktywny, to znaczy czy reaguje na prąd, a następnie poddaje materiał analizie. Część z nich jest zdolna do odwracalnej zmiany swojej barwy pod wpływem napięcia elektrycznego. W takim przypadku można mówić o materiałach elektrochromowych, które wykorzystywane są w inteligentnych a także samościemniających lusterkach.

Projekty na studiach

Już podczas swoich studiów inżynierskich i magisterskich, Magda zaangażowała się w liczne projekty naukowe. 

„Tak zaczęła się moja przygoda z doktoratem” – mówi. 

W trakcie studiów inżynierskich uczestniczyła w Project Based Learning – przedsięwzięciu, w którym studenci łączą wiedzę teoretyczną z praktyką a nauczanie jest realizowane metodą projektu. W jego ramach badano zmiany właściwości strukturalnych, fizykochemicznych  i mechanicznych zachodzących w poliuretanowych izolacjach budowlanych pod wpływem zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Z kolei podczas studiów magisterskich Magda była zaangażowana w projekt realizowany w ramach konkursu Preludium, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Jego temat był zbliżony do tematu jej pracy doktorskiej, co utwierdziło ją w przekonaniu, że wybrany kierunek jest właściwy. Wtedy też nawiązała współpracę ze swoją obecną promotor. Motywacją do rozpoczęcia doktoratu była również chęć dalszej nauki i zdobywania wiedzy oraz duże zainteresowanie obszarem badawczym jej studiów. Już od liceum interesowała ją chemia, a w trakcie studiów i realizowanych projektów zagłębiła się w chemię fizyczną i chemię nowoczesnych materiałów. „Idę zawsze troszkę pod prąd i jestem w mniejszości” – mówi o swojej decyzji, zauważając, że większość jej rówieśników zdecydowała się na pracę poza uczelnią.

Cierpliwość i pokora

Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przeprowadzania badań naukowych jest fakt, iż są one niezwykle czasochłonne, mówi Magda. Aby osiągnąć efekty trzeba wykonać dużo pomiarów i niejednokrotnie powtórzyć badania.

„Najważniejsze cechy dobrego naukowca to pracowitość, cierpliwość i wytrwałość. Muszę poświęcić bardzo dużo czasu, żeby uzyskać satysfakcjonujący końcowy wynik, zarówno dla mnie jak i dla innych naukowców, którzy recenzują i oceniają moją pracę”

Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że analizowane materiały muszą posiadać szereg zalet i unikalnych właściwości, a także być konkurencyjne cenowo, aby mogły znaleźć w przyszłości praktyczne zastosowanie w przemyśle.

Magdzie udało się zaprezentować jej dotychczasowe wyniki na czterech konferencjach a także opublikować je w formie artykułów naukowych pt. “Characterization of changes in structural, physicochemical and mechanical properties of rigid polyurethane building insulation after thermal aging in air and seawater” w czasopiśmie Polymer Bulletin a także “Naphthalene Phthalimide Derivatives as Model Compounds for Electrochromic Materials” w czasopiśmie Molecules.

Stypendium w Nowej Zelandii

Magda odbyła również sześciotygodniowy staż naukowy na Uniwersytecie w Auckland, w Nowej Zelandii. Na stypendium wyjechała razem ze swoją promotor. Staż naukowy był częścią projektu OCTA (Organic Charge Transfer Applications), współfinansowanego z funduszy unijnych. Projekt skupiał się na opracowywaniu nowoczesnych materiałów opartych na transferze ładunku o potencjalnym zastosowaniu w elektronice organicznej. Podczas stażu miała okazję poznać naukowców, których obszar pracy naukowej jest zbieżny z jej, co było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i nabycia cennego doświadczenia. Zapoznała się także z nowymi technikami pracy i nawiązała współpracę z naukowcami z Azji, m.in Chin oraz Indii. Magda mówi, że pomimo tego, że naukowcy w Nowej Zelandii badają też nieco inne materiały niż ona, dla których inne techniki są lepsze, na co dzień pracują na podobnej aparaturze. Magda zauważa, że dzięki ich zaangażowaniu, podobnemu obszarowi badawczemu i uprzejmości, udało im się znaleźć wiele punktów wspólnych w trakcie pracy badawczej.

„Tak jak w naszym przypadku – pracowitość i wytrwałość to wspólny mianownik.”

Plany na przyszłość

Magda pragnie kontynuować swoją karierę w świecie nauki, rozważając pracę zarówno na uczelni, jak i w innych ośrodkach badawczych. Chce realizować własne projekty oraz angażować się w działalność edukacyjną, wspierając studentów. Myśli również o pracy w sektorze przemysłowym, uznając zdobywanie praktycznego doświadczenia w zawodzie za kluczowe dla swojego rozwoju zawodowego. Podkreśla, że badania są jej pasją, a codzienne odkrywanie nowych właściwości materiałów jest dla niej fascynujące. “Bez tego trudno o satysfakcję w każdej pracy, zwłaszcza naukowej. Kluczowe są pasja, zaangażowanie i chęć realizacji nowych pomysłów.”

Fot. Unsplash

Barbara Niemczyk
Bio:
I graduated from a bachelor's degree in applied linguistics and a master's degree in journalism. I have done numerous internships and fellowships in the past years, including a translation traineeship at one of the EU Institutions and a journalistic fellowship at Deutsche Welle. I have a big passion for telling stories, talking with people and exchanging ideas. I am proactive and have excellent writing skills and ease at making new connections. I like to spend my free time sailing, hiking and practicing Ashtanga Yoga.
Dodaj komentarz