Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Polka w NASA – jak skutecznie dążyć do celu?

Historia badań Polaków na temat kosmosu, sięga czasów Mikołaja Kopernika, który w swoim dziele O obrotach sfer niebieskich jako pierwszy opisał heliocentryczną wizję Układu Słonecznego.

20 kwietnia 2023 roku świat nauki obiegła wyjątkowa informacja – 27-letnia Polka, Julia Stankiewicz, została przyjęta do NASA. Kim jest Julia? Jak osiągnęła tak wielki sukces w tak młodym wieku?


Julia Stankiewicz to Polka, która edukację wyższą pobierała na renomowanych uczelniach za granicą, m. in. na paryskiej Sorbonie (gdzie pierwszą wykładowczynią w historii uczelni była nasza rodaczka, Maria Skłodowska-Curie), International Space University oraz  University of Manchester. Biegle posługuje się angielskim, francuskim i niemieckim, zna także kilka języków programowania. Jest stypendystką Fundacji Rafała Brzoski, Fundacji Rozwoju Talentów, Fundacji im. Anny Pasek oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Sukces na arenie międzynarodowej odniosła jako członek zespołu projektującego satelitę MOVE-III w ramach pracy na wspomnianym wyżej Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Polka odbyła roczny staż w Rolls-Royce plc – firmie, która zajmuje się między innymi budowaniem silników samolotowych, a także ESA Academy.

Osiągnięcia Julii są dowodem na to, że wbrew utartym przekonaniom kobiety mogą doskonale radzić sobie w STEM [1].

Porażka to nie koniec świata

W pierwszych tygodniach studiów za granicą czułam się zdeterminowana, aby udowodnić sobie i innym, że zasługuję na to miejsce. Było to spowodowane tym, że po liceum zostałam na rok w domu i poprawiałam maturę z fizyki oraz matematyki, żeby dostać się na dobre uczelnie za granicą.

Wywiad z Julią Stankiewicz, [1]

Historia Julii jest przykładem ogromnej wytrwałości w dążeniu do celu – przygotowania do rekrutacji do NASA rozpoczęła już w 2020 roku. Z uwagi na restrykcje wojskowe możliwości pracy wśród kosmicznych elit są ograniczone dla osób, które nie posiadają paszportu amerykańskiego ani zielonej karty. Dla studentów z zagranicy funkcjonuje specjalny program, na który mogą aplikować. Na JPL Visiting Student Research Program mogą aplikować również polscy studenci. To właśnie w ramach tej inicjatywy Julia pracuje nad swoją pracą magisterską w NASA.

Jego uczestnicy nie są jednak opłacani przez National Aeronautics and Space Administration. Dla przykładu, pracę Julii finansują aż cztery organizacje: Fundacja im. Rafała Brzoski, Fundacja Rozwoju Talentów, Fundacja im. Anny Pasek oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium, gdzie aktualnie się uczy. Partnerstwa te musiała pozyskać sama.

Na pytanie o rady dla młodych Polaków, którzy marzą o podobnej karierze, Julia odpowiada:

Przede wszystkim, ważne jest, aby ludzie wiedzieli, że osiągnięcie swoich marzeń jest możliwe. Kiedyś myślałam, że praca w NASA bez obywatelstwa amerykańskiego jest niemożliwa. Nawet jeśli teraz coś wydaje się nieosiągalne, świat się zmienia i może za kilka lat sytuacja będzie wyglądać inaczej. Może to nawet właśnie my możemy zostać powodem tej zmiany. Ważne jest także, aby wierzyć w siebie i dążyć do realizacji swoich marzeń. Świetnym sposobem jest uczestniczenie w konferencjach, poznawanie ludzi, budowanie społeczności i tworzenie sieci kontaktów. Dzięki temu można dowiedzieć się o różnych możliwościach, które nie zawsze są ogólnodostępne w Internecie. Oczywiście, ważne jest również, aby ciężko pracować nad własnym rozwojem i zdobywać umiejętności potrzebne do osiągnięcia swoich celów. Na przykład, warto zastanowić się, jakie staże czy projekty mogą pomóc w zdobyciu doświadczenia, które przybliży nas do pracy w NASA, czy też jakie uczelnie i koła naukowe warto rozważyć. Skupienie się na budowaniu swoich umiejętności, rozwijanie sieci kontaktów i niepoddawanie się w dążeniach do celu są kluczowe do realizacji marzeń.

Wywiad z Julią Stankiewicz, [1]

Przy okazji kosmosu, warto wspomnieć również o współcześnie funkcjonującej w Polsce inicjatywie, która ma na celu odkrywanie nieznanych dotąd ludzkości zakamarków wszechświata. POLSA (Polska Agencja Kosmiczna), która jest podwykonawcą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołana została już w 2014 roku. Odpowiada między innymi za współpracę z międzynarodowymi agencjami, a także administracją państwową. Prowadzi także badania nad potencjalnym wykorzystaniem technologii satelitarnych w gospodarce [2].

Jak pisze Julia Stankiewicz w korespondencji z Joanną Rancew, jedną z naszych redaktorek, która odpowiedzialna jest również za partnerstwa naukowe Platformy Coopernicus:

Bardzo się cieszę, że dołączyłam do grona Polek i Polaków, którzy pracują obecnie w JPL!

Julia Stankiewicz

W NASA życzymy Julii samych sukcesów. Niewątpliwie jej ciężka praca została doceniona.

Artykuł autoryzowany przez Julię Stankiewicz.

Bibliografia:

  1. Wywiad opublikowany na stronie MakeWay 20.04.2023 r. Pt. Młoda Polka w kosmicznej elicie: Od marzeń do NASA – historia niezwykłego sukcesu; Autor: Michał Wiktorowicz; dostęp: 21.04.2023; URL: https://makeway.pl/kosmiczne-osiagniecia-polki?fbclid=IwAR3OQ7fkov0rNy1IIhqg1NzkYoNj9q8n4i6_B6GDPVnecijTO4f1rSLzcDk
  2. ”O POLSA”; URL: https://polsa.gov.pl/o-nas/; dostęp: 24.04.2023
Magdalena Marynowska
Bio:
A student of law and international relations at the University of Warsaw, a multiple laureate of literary competitions, including poetry contests. I gained editorial experience as a leader of the social project “Nie Dotykaj Mnie,” where my main task was creating educational content for the project’s social media. I also had the opportunity to co-write the script for an educational film within the project. After the outbreak of the war in Ukraine, I worked as an Operations Specialist at the non-profit organization Student Initiative for Education, where my responsibilities included developing partnerships with cultural and entertainment centers throughout Poland and co-organizing events for Ukrainian children and youth. Privately, I am a PADI Advanced Open Water Diver.
Napisany przez:

Magdalena Marynowska

Dodaj komentarz