Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Polscy naukowcy w finale międzynarodowego konkursu dla inżynierów

Zespół pd meds z rozwiązaniem Boreas zwyciężył w polskiej edycji Konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. Teraz nadszedł czas na ich start w międzynarodowym etapie Konkursu.

Nagroda Jamesa Dysona to międzynarodowe wyróżnienie, mające na celu wspieranie nowego pokolenia wynalazców, którzy swoimi rozwiązaniami chcą poprawiać szeroko pojętą jakość życia ludzi (1).

Praca nad rozwiązaniem

Polscy naukowcy z zespołu pd meds pracowali nad rozwiązaniem Boreas ponad 1,5 roku. W tym czasie zaproponowali 10 prototypów narzędzia, które ma na celu wsparcie osób z infekcjami płuc, stanami pooperacyjnymi, nowotworami oraz POChP. Urządzenie ma za zadanie pomóc pacjentom w rehabilitacji i ćwiczeniu oddechu, a specjalistom w kontrolowaniu przebiegu terapii swoich pacjentów (2).

Jak twierdzą twórcy, Boreas oferuje możliwość wykonywania ćwiczeń pod nadzorem lekarza, ale również samodzielnie przy wsparciu wirtualnego trenera. Zarówno pacjent, jak i lekarz, mają dostęp do wyników ćwiczeń i mogą kontrolować proces poprawy zdrowia. Co ważne z perspektywy funkcjonalności urządzenia, Boreas może być wykorzystywany przez wielu pacjentów dzięki zastosowanym filtrom, które wystarczy wymienić przed rozpoczęciem pracy z nową osobą. Młodzi naukowcy chcąc motywować użytkowników do korzystania z rozwiązania, nie zapomnieli również o opracowaniu modelu grywalizacji wbudowanego w urządzenie (3).

Pd meds składa się z czwórki młodych innowatorów:

  • Piotra Falkowskiego (28 lat) – lider, doktorant Politechniki Warszawskiej;
  • Macieja Pikulińskiego (28 lat) – doktorant Politechniki Warszawskiej;
  • Bazylego Leczkowskiego (24 lata) – student Politechniki Warszawskiej;
  • oraz Anny Pastor (29 lat) – absolwentka Politechniki Wrocławskiej.

Wpływ innowacji na społeczeństwo

Przewiduje się, że starzenie się społeczeństwa będzie niosło za sobą wzrost liczby zabiegów, w tym operacji płuc. Co więcej w Polsce co roku diagnozuje się raka płuc u ponad 22 tys. osób, a eksperci prognozują, że wartości te mogą być coraz wyższe. Rozwiązanie Boreas może więc w sposób realny wesprzeć polski system zdrowia, w którym brakuje lekarzy specjalistów, m.in. pulmonologów (4).

Po zwycięstwie krajowym i otrzymaniu nagrody w wysokości 26 500 zł, polski zespół już niedługo wystartuje w finale międzynarodowym. Pd meds swoich kontrkandydatów pozna już 18 października, a 15 listopada ogłoszony zostanie zwycięski projekt.

Rozwiązanie Boreas opracowane przez zespół pd meds może mieć istotny wpływ na krajowy i potencjalnie światowy rynek medyczny.

Bibliografia:

  1. Strona internetowa James Dyson Award, https://www.jamesdysonaward.org/pl-pl/home/, (dostęp 27.09.2023 r.).
  2. Strona internetowa Politechniki Warszawskiej, https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Pomysl-z-PW-najlepszy-w-polskiej-edycji-Konkursu-o-Nagrode-Jamesa-Dysona, (dostęp 27.09.2023 r.).
  3. Zwycięzca krajowy, Strona internetowa James Dyson Award, https://www.jamesdysonaward.org/pl-PL/2023/project/boreas/, (dostęp 27.09.2023 r.).
  4. Boreas zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w Polsce, Strona internetowa dyson, https://www.dyson.pl/newsroom/nagroda-jamesa-dysona-2023-w-polsce, (dostęp 27.09.2023 r.)
Patryk Kukla
Bio:
My primary motivation is to pursue an academic career through running research in the social psychology field. I hope that my work will have a positive impact on the academic community as well as the understanding of human nature.
Napisany przez:

Patryk Kukla

Dodaj komentarz