Posłuchaj nowego odcinka podcastu Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Warszawa stolicą sukcesu? Wyróżnienia projektów naukowych  w stypendium Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki w ostatnim czasie ogłosiło wyniki IV Edycji PRELUDIUM BIS. Aż siedem projektów z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało dofinansowanie w wysokości 3,56 mln zł, co stanowi aż 10,2% łącznego dofinansowania przyznawanego co roku w ramach wsparcia w kształceniu polskich doktorantek i doktorantów, a także finansowania prowadzonych przez nich w ramach rozprawy doktorskiej projektów badawczych. Czy Warszawa jest więc stolicą sukcesu? [1].

W czwartej edycji konkursu uczestniczyło 248 naukowców. Granty o łącznej wartości ponad 34,7 mln zł przyznane zostały 58 wnioskodawcom. Pozyskane środki mogą oni przeznaczyć m.in. na dalsze prowadzenie badań, czy też stypendia doktoranckie.

Wyróżnione projekty z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczą m.in. poetyki afektywnej, ewolucji i morfologii funkcjonalnej słodkowodnych szczękoczułkowców oraz genezy narcyzmu u dzieci. Zespoły badawcze składają się z doktorantów oraz ich promotorów [1]. Dofinansowanie przyznawane jest na podstawie wielu kryteriów, do których należy między innymi ocena projektu samego w sobie, czy też możliwego wpływu, jaki projekt wywoła na dziedziny/ę badawcze/ą w skali światowej oraz szanse na najwyższej jakości publikacje naukowe i inne efekty projektu; potencjalny wpływ projektu należy ocenić w kontekście międzynarodowym, biorąc pod uwagę specyfikę dziedziny badawczej oraz różne formy możliwego wpływu i upowszechniania efektów projektu [2].

Zdobycie grantu to zwiastun niesamowitego sukcesu. Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy wszystkich laureatów podczas prezentacji na międzynarodowych konferencjach, a także implementację projektów na polskim i światowym rynku. Gratulujemy zwycięzcom, niech o projektach usłyszy cały naukowy świat! 

Bibliografia:

  1. Artykuł zamieszczony na stronie Uniwersytetu Warszawskiego Siedmioro laureatów PRELUDIUM BIS 4 z UW; URL: https://www.uw.edu.pl/siedmioro-laureatow-preludium-bis-4-z-uw/
  1. Kryteria oceny wniosków zamieszczone na stronie Narodowego Centrum Nauki, URL: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2022/uchwala60_2022-zal1.pdf#page=22
Magdalena Marynowska
Bio:
Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka udzielała się społecznie. Doświadczenie redaktorskie zyskiwała między innymi jako kierowniczka projektu społecznego ‚,Nie dotykaj mnie’’, w którym do jej głównych zadań należało między innymi tworzenie treści edukacyjnych na media społecznościowe. W ramach swojej roli współpracowała również z mediami - miała okazję napisać artykuł dla Gazety Kongresy, a także udzielić licznych wywiadów. Druga edycja projektu została nominowana do Złotych Wilków w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w trzech kategoriach. Po wybuchu wojny w Ukrainie pełniła rolę Operations Specialist w organizacji non-profit Student Initiative for Education, w której nawiązywała partnerstwa z ośrodkami kultury i rozrywki w całej Polsce, a także współorganizowała wydarzenia dla ukraińskich dzieci.
Napisany przez:

Magdalena Marynowska

Dodaj komentarz