Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Robotyka medyczna – rozmowa z dr inż. Szymonem Kostrzewskim

Robotyka już dziś znajduje powszechne zastosowanie w wielu branżach np. przyspieszając produkcję dzięki automatyzacji powtarzalnych procesów. Rozwój tej dziedziny przynosi także wiele korzyści medycynie – nowoczesne urządzenia i roboty coraz częściej wykorzystywane są w opiece medycznej. Jak roboty medyczne wpływają na pracę lekarzy? Na to pytanie odpowiadamy w rozmowie z dr inż. Szymonem Kostrzewskim.

Szymon Kostrzewski pracuje na styku technologii i medycyny,  rozwija on na co dzień rozwiązania wspierające leczenie kręgosłupa. Dziedzina, którą się zajmuje wymaga niesamowitej precyzji, gdyż nawet małe uszkodzenie kręgosłupa może prowadzić do sparaliżowania pacjenta. W rozmowie podkreśla, że rozwój robotyki wspiera m.in. leczenie na odległość – można wykorzystać ją w mniej rozwiniętych obszarach, w których dostęp do ośrodków medycznych jest ograniczony. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu przygotowaniu robotów, skomplikowane operacje czy zabiegi medyczne mogą odbywać się bez potrzeby podróży danego specjalisty.  Takie wykorzystanie robotyki tworzy także szereg możliwości wsparcia medycznego w trakcie wypraw kosmicznych.

Roboty medyczne wspierają również pracę chirurga w osiąganiu najlepszych rezultatów. Ich działanie pozwala zniwelować efekty zmęczenia i drgania rąk. Wspierają one także młodego lekarza na etapie nauki, który zwykle trwa od kilku  do nawet kilkunastu lat. Niektóre operacje wymagają dotarcia w trudno dostępne obszary ciała pacjenta, co bez stosowania robotów mogłoby być inwazyjne i tym samym niebezpieczne.

W ortopedii i neurochirurgii, roboty pozwalają na zaplanowanie operacji przed przystąpieniem do niej. Na podstawie zdjęć z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, można stworzyć szczegółowy plan operacji, zaplanować umieszczenie implantów. Następnie podczas operacji lekarz przy wsparciu robota medycznego realizuje utworzony plan. W taki sposób robboty mogą ułatwić pracę lekarzy, zwiększając bezpieczeństwo pacjentów i możliwości medycyny.

Dr inz. Szymon Kostrzewski opowiada w rozmowie, o tym, jak wykorzystanie robotów pozwala chronić pacjenta, zmniejszać bolesność operacji, ale również jej koszty. W podcascie poruszono także temat wykorzystania sztucznej inteligencji w robotyce medycznej, krótka historię tej dziedziny i ścieżkę rozwoju naszego gościa. Cała rozmowa dostępna jest w języku polskim na Coopernicus podcast. Zachęcamy do poznania kolejnych przykładów wykorzystania robotów i możliwości, jakie niesie za sobą robotyka medyczna.

dr inż. Szymon Kostrzewski
Ekspert z dziedziny robotyki medycznej
Bio:

ekspert z dziedziny robotyki medycznej, absolwent Politechniki Warszawskiej, a także Università di Genova. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań medycznych z wykorzystaniem robotów wykorzystywanych przy problemach z kręgosłupem. Założył startup (KB Medical) specjalizujący się w tym zakresie. Jego rozwiązania pozwalają lekarzom chronić życie i zdrowie wielu pacjentów.

 

Joanna Rancew
Bio:
Member of Coopernicus Team and Computer Science and Engineering Master's Student at Politecnico di Milano. Graduate of the Warsaw University of Technology in Biomedical Engineering with a specialization in Biomedical Informatics. You are welcome to read more our articles in Coopernicus Knowledge or on Joanna's Medium: https://medium.com/@jrancew
Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz