Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Sektor elektroenergetyczny, gogle VR i elektrownia atomowa w Polsce. Rozmowa z Przemysławem Starzyńskim

Przed polskim sektorem elektroenergetycznym stoi świetlana przyszłość. W tym obszarze jest dużo możliwości rozwoju oraz innowacji. Naszym wyzwaniem będzie zrównoważona transformacja energetyczna, której efekty nie będą ciągnęły negatywnych konsekwencji. W ostatnim odcinku naszego podcastu, rozmawialiśmy z Przemysławem Starzyńskim, kierownikiem Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enea Operator. W toku rozmowy zostały poruszone tematy takie jak sytuacja rynku energetycznego, innowacyjne projekty oraz energetyka jądrowa w Polsce. 

Grupa Enea składa się z wielu spółek, która każda z nich odpowiada za inny obszar działalności. Firma Enea Operator zajmuje się utrzymaniem infrastruktury sieci elektroenergetycznej. Dba o linie przesyłowe, dystrybucyjne oraz wszystkie przełącza. Dzięki całej infrastrukturze, mieszkańcy budynków mogą cieszyć się dostępem do energii elektrycznej. 

Przemysław Starzyński wyraźnie podkreślił jak ważna jest współpraca nauki z innymi dziedzinami życia. Przykładowo Enea Operator stawia na współpracę nauki z energetyką. Dzięki niej, firma może eksponować coraz nowsze, innowacyjne i lepsze projekty badawczo-rozwojowe. Jednym z nich jest projekt wykorzystania gogli VR w szkoleniu pracowników firmy. Innowacje powstają wtedy, kiedy połączy się dwie niekonwencjonalne zjawiska. Tak samo było w przypadku połączenia edukacji pracowników Enea Operator z technologią wirtualnej rzeczywistości. Każdy pracownik będzie mógł sam uczyć się swojego zawodu dzięki wykorzystaniu gogli VR. Jak się okazuje, młode pokolenie z wielkim entuzjazmem podchodzi do takich projektów. Potwierdza to, że w przyszłości rozwój będzie uzależniony od technologii. 

W 2026 roku rozpoczną się prace nad budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jest to kolejna z innowacji sektora energetycznego – wynika z rozmowy. Enea Operator również będzie miała swój udział w tym przedsięwzięciu. Firma będzie miała okazję odpowiadać za budowę oraz całą infrastrukturę sieci dystrybucji. Pomimo zwiększenia zainteresowania energią jądrową, nadal znaczna część Polaków jest sceptycznie nastawiona do jej budowy. 

Serdecznie zapraszamy do przesłuchania całości rozmowy w najnowszym odcinku naszego podcastu Coopernicus.

Napisany przez:

Bartosz Nyga

Dodaj komentarz