Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Shesnnovation Academy: program akceleracyjny dla naukowczyń w technologiach

Shesnnovation Academy: program akceleracyjny dla naukowczyń w technologiach stawiających pierwsze kroki w biznesie. Poprzez cykl spotkań mentoringowych i kompleksowe szkolenia, program oferuje wsparcie w rozwijaniu startupów. Promuje też równość płci w obszarze innowacji. 

Program wspierający naukowczynie

Fundacja Perspektywy Women in Tech to organizacja, która skupia się na wzmacnianiu pozycji kobiet w nauce, technologii i biznesie. Flagowym projektem programu jest Women in Tech Summit, który odbywa się raz w roku, w czerwcu w Warszawie. Z edycji na edycję, program przyciąga coraz więcej uczestniczek i uczestników. W zeszłym roku było to aż 11 tysięcy ludzi z całego świata, biorących udział w spotkaniu online i offline. Jest to niesamowite wydarzenie, o bardzo przemyślanej strukturze i wyjątkowej atmosferze, która mocno sprzyja networkingowi, mówi Doktor Agnieszka Młodzińska-Granek.

Od dwóch lat, Pani Agnieszka, wraz z Doktor Patrycją Radek, koordynuje inny, program Shesnnovation Academy, będący jednym z wielu programów Fundacji Perspektywy Women in Tech wspierających kobiety w rozwoju ich ścieżek zawodowych. Shesnnovation Academy to program akceleracyjny dla kobiet w technologiach – w tym roku mający już piątą edycję, wspiera naukowczynie w drodze do założenia swojego startupu, a także w rozwijaniu istniejących firm technologicznych zakładanych przez kobiety. Program otwarty jest także dla studentek, doktorantek i absolwentek studiów, które chcą inkubować lub akcelerować swoje pomysły, opowiada o programie Doktor Młodzińska-Granek.

Partnerami programu są: Citi Foundation oraz Fundacja Kronenberga Citi Handlowy. Doktor Młodzińska-Granek mówi o misji Shesnnovation Academy:

„Chodzi o to, żeby pomysły uczestniczek nie zostawały tylko w szufladach. Chcemy, aby ujrzały światło dzienne, a uczestniczki otrzymały jak najlepsze możliwe wsparcie w realizacji tych niesamowitych projektów.”

Mentoring i szkolenia

W ramach Shesnnovation Academy wsparcie odbywa się dwutorowo. Z jednej strony jest to program mentoringowy – uczestniczki programu pracują indywidualnie, z wcześniej dobranym mentorem lub mentorką. Osoby zaproszone do współpracy mają duże doświadczenie i wiedzę ekspercką, dzięki której wspierają uczestniczki w rozwoju ich pomysłu na biznes. Równolegle, uczestniczki biorą udział w szerokiej i profesjonalnej ofercie szkoleniowej. To daje możliwość na rozwinięcie kompetencji miękkich i twardych potrzebnych w biznesie.

„Odbiorczyniami tego programu są naukowczynie, które potencjalnie myślą o komercjalizacji i wdrażaniu swoich pomysłów na rynek, ale nie mają jeszcze wiedzy z tego zakresu”

zauważa Doktor Młodzińska-Granek, podkreślając jak ważne jest to holistyczne podejście.

Program trwa pół roku, a na jego koniec organizowane jest duże wydarzenie finałowe Shesnnovation Academy, podczas którego uczestniczki programu pitchują swoje pomysły przed eksperckim jury  – w tym roku Startup Stage w ramach Women in Tech Summit odbędzie się w dniu 13.06.2024, w Expo XXI w Warszawie.

„Chciałyśmy, żeby uczestniczki miały szansę zaistnieć w świadomości szerszej publiczności, która reprezentuje cały ekosystem startupowy, dlatego otwieramy dla nich dużą ważną scenę Summitową”

mówi Doktor Młodzińska-Granek

Rekrutacja do programu

Shesnnovation Academy jest już rozpoznawalną marką, a program cieszy się dużą popularnością. Doktor Młodzińska-Granek mówi o ponad 100 zgłoszeniach, z całej Polski. Do programu w każdej edycji wybieranych jest 35 kobiet.

Doktor Młodzińska-Granek ma nadzieję, że duża liczba zgłoszeń wiąże się z tym, że coraz więcej kobiet działa w nauce i technologiach. 

Ważnym kryterium przy wyborze uczestniczek do programu jest to, aby zgłaszane pomysły były związane z obszarem STEM. Projekty powinny też być oparte na technologiach, dobrze dobranych modelach biznesowych i skalowalne. Panel ekspercki, podczas którego oceniane są wnioski, skupia się też na tym czy dany pomysł jest innowacyjny i czy ma szansę odegrać realny wpływ.

„Zależy nam na tym, żeby zapraszać kobiety, które chcą rozwiązywać konkretne problemy. Te, które mają świadomość, że jesteśmy w takim momencie jako społeczeństwo, że potrzebujemy rozwiązań, które będą poprawiać jakość życia”

podsumowuje Doktor Młodzińska-Granek

W identyfikacji potencjału pomysłów pomaga fakt, że cały panel ekspercki, łącznie z Panią Doktor i Panią Radek, ma doświadczenie w ocenianiu i wspieraniu startupów. Dzięki swojemu doświadczeniu, opartemu na wieloletniej wiedzy, są świadome jak ważne jest też dostrzeżenie motywacji i determinacji osoby, która zgłasza projekt.

„Wiemy, że bez tego nie jest możliwe rozwijanie tych projektów. Potrzebna jest mocna osobista motywacja”

Wzmocnienie i poczucie sprawczości

Dla niej samej program to połączenie różnych wątków, sama jest naukowczynią w dziedzinie nauk społecznych, łączy dyscypliny społeczno-humanistyczne z wątkami związanymi z innowacjami. Doktor Młodzińska-Granek w rozmowach z uczestniczkami Shesnnovation Academy miała szansę dowiedzieć się, że takie programy są faktycznie potrzebne do wprowadzania zmiany społecznej, ponieważ dają kobietom poczucie sprawczości i okazję do uczestniczenia w kreowaniu zmiany, w biznesie i innowacjach.

Wszystkie uczestniczki mówiły, że Shesnnovation Academy jest dla nich programem, który bardzo wiele zmienia. 

„Ich pomysły piwotowały, zdarzało się, że były realizowane z innymi zespołami. Niektóre przesunęły swoje działania w czasie. Ale wszystkie kontynuują tę ścieżkę w rozwijaniu innowacji”

„Ja już wiem, jak to zrobić, bo dostałam cały ten zasób” mówiły podczas wspólnych rozmów. Uczestniczki dzieliły się też przemyśleniami, że bez programu byłoby im obecnie trudniej. Podkreślają, że dzięki temu, że program jest adresowany do kobiet, dostały wzmocnienie i komfort oraz sieć wsparcia.

„Nie muszą tracić swojej energii na udowadnianie, że coś potrafią, tylko po prostu skupiają się na projektach i wartościach merytorycznych”

Podkreśla też, że pomimo tego, że program kierowany jest wyłącznie do kobiet, Fundacji zależy na tworzeniu zdywersyfikowanych zespołów:

„Upatrujemy największej siły w zespołach, które są różnorodne. Znamy badania naukowe, mówiące, że właśnie takie zespoły osiągają najlepsze wyniki. Natomiast, aby były takie zespoły na pewno trzeba zacząć od wzmocnienia kobiet.”

Uczestniczki mówiły Doktor Młodzińskiej-Granek, że dzięki programowi poczuły, że mają kompetencje, nie są też już onieśmielone faktem bycia jedyną kobietą w zespole. 

„Same mówią, że ten program dodaje im odwagi. To pokazuje, że program ma wiele warstw. Nie tylko tę mentoringową i szkoleniową, ale nawet tę psychologiczno-społeczną.”

Przyszłość programu i wspólny wysiłek na rzecz równouprawnienia

Koordynatorki programu chcą, aby w przyszłości Shesnnovation Academy było programem międzynarodowym. Doktor Młodzińska-Granek podkreśla, że otwarcie programu na kobiety spoza Polski byłoby wielką wartością dla wszystkich uczestniczek. Pozwoliłoby to nie tylko wyjść poza ramy jednego rynku, ale też ułatwiłoby dalszą dywersyfikację zespołów. Mówiąc o przyszłości programu, doktor Młodzińska-Granek, dodaje, że ważne jest ponowne wspomnienie, dlaczego Shesnnovation Academy nie jest programem skierowanym dla mężczyzn.

„Musimy pamiętać o tym, że nasze działania na rzecz kobiet wynikają z tego, że to kobiety są dyskryminowane. Nie mamy równouprawnienia po stronie kobiet, to jest wciąż grupa marginalizowana. Jeżeli chcemy zadbać o równouprawnienie, to dziś musimy zadbać o kobiety.”

Podkreśla, że nie chodzi o to, aby nie współpracować z mężczyznami. Wręcz przeciwnie, docelowo chodzi właśnie o współpracę, aby stworzyć, wspomniane już, różnorodne i mądre zespoły. Trzeba jednak włożyć dużo pracy i zadbać o te elementy, które jeszcze nie do końca działają:

„To jest ważne, aby mężczyźni też zrozumieli tę perspektywę, że jako kobiety, potrzebujemy wśród nich sojuszników, działających na rzecz równouprawnienia”. Mówi, że w pracy, w której ludzie mają równy dostęp do swoich praw, obowiązków czy przywilejów, korzystają wszyscy. To sprawia, że wzmacniamy się nawzajem. Dlatego tak istotne jest wkładanie wysiłku w temat zmiany społecznej w tym obszarze.”

Fot. Unsplash

Barbara Niemczyk
Bio:
I graduated from a bachelor's degree in applied linguistics and a master's degree in journalism. I have done numerous internships and fellowships in the past years, including a translation traineeship at one of the EU Institutions and a journalistic fellowship at Deutsche Welle. I have a big passion for telling stories, talking with people and exchanging ideas. I am proactive and have excellent writing skills and ease at making new connections. I like to spend my free time sailing, hiking and practicing Ashtanga Yoga.
Dodaj komentarz