Poznaj obecne trendy w edukacji wyższej w Raporcie Edukacyjnym Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Skuteczność medycyny ludowej pod lupą naukowców

Chociaż bardzo często roślina ta uważana jest za chwast, jest jedną z najbardziej znanych roślin w medycynie ludowej (jej sok na przykład jest popularnym lekiem na kurzajki). Wyciągi z glistnika znane są ze swoich właściwości cytotoksycznych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych i przeciwzapalnych [2]. Skuteczność medycyny ludowej nadal bardzo często stanowi zagadkę dla współczesnej medycyny. Często nie jest możliwe określenie, który dokładnie związek (lub grupa związków) jest odpowiedzialny za poprawę stanu zdrowia pacjenta. W przypadku glistnika różne alkaloidy, w tym sangwinaryna, chelidonina, chelerytryna, berberyna i koptyzyna, są zwykle głównym przedmiotem badań. My, w badaniach, skupiliśmy się na koptyzynie. 

Fot. 1. Roślina glistnika jaskółcze ziele [1] 

Badania ekstrakcji koptyzyny

Dlaczego właśnie koptyzyna? Koptyzyna była wielokrotnie badana przez naukowców i lekarzy na całym świecie. Jej odkryte potencjalne zastosowania to na przykład:

  • Zastosowanie terapeutyczne przeciwko nowotworowym komórkom żołądka [4]
  • Zmniejszenie proliferacji i hamowanie przerzutów w raku trzustki [5]
  • Leczenie poważnych chorób, takich jak Alzheimer, zaburzenia depresyjne, nowotwory, zespół nabytego niedoboru odporności, zaćma i inne [6]

To właśnie ze względu na tak ogromny potencjał postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu alkaloidowi.

W tradycyjnej medycynie ludowej do ekstrakcji roślin używa się zazwyczaj 70% roztworu etanolu (ale czasami stosuje się również roztwory wodne lub etanolowe o innym stężeniu). Aby upewnić się, że ekstrakcja jest jak najbardziej efektywna, wybrano kilka rozpuszczalników w celu sprawdzenia, który z nich wykazuje najlepsze wyniki. Odmierzono taką samą ilość ziela i poddano ją ekstrakcji w 100 ml rozpuszczalników przedstawionych na wykresie 1, przez 24 godziny. 

Wykres 1. Ekstrakcja koptyzyny za pomocą różnych rozpuszczalników.

Najlepsze wyniki ekstrakcji uzyskano przy użyciu roztworu metanolu. Dalsze badania skupiły się głównie na tym rozpuszczalniku. Dalsze eksperymenty przeprowadzone w laboratorium wykazały, że wyższa temperatura sprzyja ekstrakcji koptyzyny. Efektywna ekstrakcja tego alkaloidu przyspieszy i ułatwi proces produkcji środków farmaceutycznych opartych o jej właściwości. Droga do uzyskania czystej, farmaceutycznej koptyzyny jest bardzo długa, ale każdy kolejny tydzień badań przybliża nas do osiągnięcia tego celu.

Adnotacja redakcji: Kierując uwagę na perspektywę polskiego rynku, te osiągnięcia stwarzają obiecujące szanse dla przyszłości produkcji farmaceutycznej. Kontynuacja eksperymentów w laboratoriach skoncentrowanych na wykorzystaniu tego rozpuszczalnika może stanowić kluczowy krok w dążeniu do usprawnienia procesu ekstrakcji substancji o takim potencjale, jak koptyzyna.

Bibliografia:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Chelidonium_majus
  2. F. Tomè, M.L. Colombo, Distribution of alkaloids in Chelidonium majus and factors affecting their accumulation, Phytochemistry. 40 (1995) 37–39. https://doi.org/10.1016/0031-9422(95)00055-C.
  3. Nawrot, J., Wilk-jędrusik, M., Nawrot, S., Nawrot, K., Wilk, B., Dawid-pać, R., . . . Gornowicz-porowska, J. (2020). Milky sap of greater celandine (chelidonium majus L.) and anti-viral properties. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(5) doi:10.3390/ijerph17051540
  4. S. Nakonieczna, A. Grabarska, K. Gawel, P. Wróblewska-Łuczka, A. Czerwonka, A. Stepulak, W. Kukula-Koch, Isoquinoline Alkaloids from Coptis chinensis Franch: Focus on Coptisine as a Potential Therapeutic Candidate against Gastric Cancer Cells, Int. J. Mol. Sci. 23 (2022) 10330. https://doi.org/10.3390/ijms231810330.
  5. Y.L. Zhang, X. Zhang, X.Z. Miao, Y.Y. Yuan, J. Gao, X. Li, Y.G. Liu, P. Tan, Coptisine suppresses proliferation and inhibits metastasis in human pancreatic cancer PANC-1 cells, J. Asian Nat. Prod. Res. 22 (2020) 452–463. https://doi.org/10.1080/10286020.2019.1585820.
  6. Application of coptisine serving as indoleamine 2, 3-dioxygenase (IDO)inhibitor, (2012). https://patents.google.com/patent/CN102579438A/en.
Krzysztof Wąs
Bio:

Absolwent Politechniki Wrocławskiej (gdzie ukończył studia magisterskie i licencjackie). Na ostatnim semestrze studiów magisterskich uczestniczył w programie wymiany Erasmus w Ciudad Real (Hiszpania), gdzie pracował nad swoją pracą magisterską we współpracy z Uniwersytetem Castilla la Mancha. Współpraca ta była kontynuowana w formie stypendium dla absolwentów, a później przekształciła się w pracę doktorską, którą kontynuuje do chwili obecnej. Oprócz wiedzy teoretycznej zdobytej na uczelniach, posiada duże doświadczenie praktyczne, na które składa się praca na wielu stanowiskach, staże i wolontariat (w zakresie inżynierii chemicznej, ale nie tylko). W wolnym czasie lubi poświęcić się wielu rozwijającym zajęciom (czytanie, projektowanie gier planszowych, sport, nauka języków obcych i inne).

Napisany przez:

Krzysztof Wąs

Dodaj komentarz