Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Światowe sukcesy studentów z Politechniki Łódzkiej w budowie łazików marsjańskich

Od czego zaczęła się Wasza przygoda z robotami?

Dla większości z nas przygoda z robotami rozpoczęła się w czasie studiów, gdy dołączyliśmy do drużyny Raptors. Niektórzy już wcześniej, hobbistycznie budowali własne roboty, np. z zestawów Lego Mindstorms lub programowali mikrokontrolery Arduino. 

Natomiast pomysł na powstanie drużyny pojawił się w 2014 roku, gdy w Polsce ogłoszono pierwszą edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Wtedy zebrała się grupa studentów, która stworzyła pierwszą wersję robota. Od tamtego czasu projekt jest cały czas rozwijany i udoskonalany. W międzyczasie drużyna rozszerzyła swoje zainteresowania o drony.

Nad jakimi projektami obecnie pracujecie, z jakimi największymi wyzwaniami się mierzycie?

Projekty nad którymi pracujemy związane są głównie z rozwojem robotów lądowych oraz latających. 

W przypadku łazika równolegle pracujemy nad kilkoma jego modułami i funkcjonalnościami. Wyzwanie mechaniczne dotyczy zbudowania robota, którego waga nie będzie przekraczać 50 kg (jest to bardzo niski limit). Opracowywane są: nowy korpus, manipulator, próbnik (przyrząd służący do pobierania oraz analizowania próbek gleby) oraz nowe zawieszenie sześciokołowe. 

Równolegle w sekcji elektronicznej tworzony jest w pełni zabezpieczony moduł zasilający – z systemem zarządzania bateriami oraz przetwornicami, które będą miały dowolne dostosowywane poziomy napięć.

Programiści natomiast pracują nad oprogramowaniem, które pozwoli łazikowi poruszać się w jak największym stopniu autonomicznie, czyli bez ingerencji człowieka. Poza samym projektowaniem robotów, dużym wyzwaniem jest pozyskanie finansów na realizację projektów oraz wyjazdy na zawody, czym zajmuje się nasza sekcja PR. 

W przypadku dronów, nasze projekty są głównie związane z ich sterowaniem, autonomią, systemami wizyjnymi oraz uczeniem maszynowym. Rozwijane roboty chcemy przetestować na zawodach łazików marsjańskich (w których również od tego roku mogą brać udział drony) oraz na zawodach robotów latających tj. Droniada.

Poza bezpośrednimi zadaniami związanymi z naszymi robotami, zajmujemy się również realizacją innych projektów. Aktualnie prace trwają nad rozwojem automatycznej farmy drukarek 3D. Głównym celem tego projektu jest to, aby za pomocą robota mobilnego z manipulatorem móc wyjmować gotowe wydruki z drukarek.

Dużym wyzwaniem dla nas była również odbudowa drużyny po okresie pandemii, gdy duża część kół naukowych nie mogła w pełni funkcjonować. Większość zawodów była odwołana lub przesunięta na późniejszy termin. W tej chwili mamy bardzo dużo nowych członków, którzy uczą się od bardziej doświadczonych osób jak pracować nad projektami. 

Jakie są Wasze największe osiągnięcia, z których jesteście najbardziej dumni?

Trudno nam wybrać jedno największe osiągniecie. Ze wszystkich naszych sukcesów jesteśmy dumni. Każdy występ na zawodach oraz zdobycie miejsca na podium to olbrzymie wyróżnienie, z którego zawsze bardzo się cieszymy. Sam fakt zakwalifikowania, a potem startu na zawodach i możliwość rywalizowania z najlepszymi drużynami z całego świata jest również bardzo motywujący.

Sukcesami dla nas są również osiągane etapy w projektowaniu robota. Dla osób, które poświęciły wiele godzin na stworzenie danej funkcjonalności, największą satysfakcją jest zobaczenie, że działa ona tak jak było to zamierzone.

Jakie macie plany na 2023 rok? Czy planujecie współpracę z firmami, szerokie wykorzystanie Waszych projektów na rynku?

W tym roku chcemy wraz z nowymi członkami wystartować na zawodach łazików marsjańskich URC, CIRC oraz ERC. Są edycje odbywające się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Polsce. Planujemy również udział w zawodach robotów latających – Droniadzie oraz ICUAS’23 UAV Competition.

Aktualnie współpracujemy z kilkoma firmami nad różnymi projektami, głównie dotyczą one autonomicznej pracy manipulatora do wykonywania określonych czynności z wykorzystaniem systemów wizyjnych. Skupiamy się również na poszerzaniu kontaktów z nowymi partnerami. 

Dlaczego warto angażować się w koła naukowe, organizacje studenckie? Co polecilibyście swoim młodszym kolegom?

Uważamy, że angażowanie się w koła naukowe jest bardzo ważne, bo umożliwia poszerzanie i wykorzystanie wiedzy zdobywanej na studiach. Dodatkowe doświadczenie można tu zdobyć na wielu płaszczyznach, od umiejętności praktycznych, po miękkie. Wspólna praca nad projektem pozwala na wymianę pomysłów, umiejętności oraz wiedzy, co wpływa na szybszy rozwój. Koła naukowe to możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Organizacje studenckie umożliwiają przeżycie niezapomnianych przygód, których każdy powinien doświadczyć w trakcie swoich studiów, a zdobyte doświadczenie jest również cennym atutem dla przyszłych pracodawców.

Drużyna Raptors
Bio:

Drużyna Raptors powstała w 2014 roku. Działa w ramach studenckiego koła naukowego robotyki SKaNeR, którego opiekunem jest prof. ucz. dr hab. inż. Grzegorz Granosik. Celem drużyny jest budowa robotów mobilnych – latających i lądowych oraz testowanie ich na różnych zawodach robotów inspekcyjno-ratunkowych, latających aż po łazików marsjańskich. Drużyna wielokrotnie zajmowała wysokie miejsca na podium. Do ostatnich sukcesów należą: 1 miejsce na zawodach ERL Emergency oraz 3 miejsce na zawodach WRS w Japonii. Więcej o drużynie na: https://raptors.p.lodz.pl

Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz