O nowych odkryciach w dziedzinie transportu, zmianach i zjawisku “travel-based multitasking” w rozmowie z Dr Jackiem Pawlakiem
Pandemia oraz digitalizacja wielu sfer naszego życia sprawiły, że zmieniły się nasze oczekiwania względem transportu. Infrastruktura, zagospodarowanie przestrzenne i kierunek rozwoju transportu skupiały się wcześniej głównie wokół skrócenia czasu podróży. Dr Jacek Pawlak w rozmowie z Borysem Kozielskim przekonuje, że krótszy czas nie jest najważniejszym aspektem przy wyborze środku transportu do dalszych podróży. Praca zdalna i możliwość komunikacji na odległość sprawiają, że pasażerowie mogą wykorzystać ten czas na pracę, rozwój zainteresowań lub rozrywkę. Jest to jeden z aspektów, który diametralnie zmienia wymagania stawiane przed tym sektorem.
Badania i analiza potrzeb pasażerów i całego sektora transportowego mają bezpośredni wpływ na to, w jakim kierunku pójdzie rozwój tego sektora, a co za tym idzie pozwala wykorzystać zgromadzone dane do projektowania transportu, którego potrzebujemy.
Ważnym aspektem jest także samo odbywanie podróży: zdaje się, że podróżnicy w XXI wieku preferują przynajmniej zachowanie jakiejś formy odległości między pracą a życiem prywatnym, a pokonanie dystansu fizycznie pomaga im na analogiczną podróż mentalnie. Zatem jak będzie wyglądała przyszłość transportu? Na ten temat Borysław Kozielski razem z Dr Jackiem Pawlakiem rozmawiali w ostatnim odcinku podcastu.
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy “Transport naszych czasów”: Coopernicus podcast.
Żeglarz, podróżnik i pilot-przewodnik. Tak prywatnie można opisać doktora Jacka Pawlaka. Jego zawodowa kariera jako pracownika naukowego na Imperial College London łączy się z pasją do podróży. Specjalizuje się w dziedzinie transportu oraz systemów miejskich, analizując i modelując wpływ nowych technologii na te obszary. https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Pawlak https://www.linkedin.com/in/jacek-pawlak/