Wyjazdy firmowe bez smartfonów, czyli jak prawdziwie odpocząć.
Firma OfflineOn zajmuje się organizowaniem wyjazdów firmowych, skupionych na cyfrowym detoksie. Czas, który uczestnicy zdobywają dzięki oddaniu swoich smartfonów, jest przeznaczany na przeróżne rozrywki, rozwój osobisty i integrację z innymi współpracownikami.
Pomysł oparty na własnych doświadczeniach
„Idea OfflineOn narodziła się w momencie mojej pracy zawodowej. Właśnie wtedy doświadczyłam problemu, który rozwiązuje firma” – mówi Zuzanna Prygiel, współzałożycielka.
Moja rozmówczyni na co dzień pracuje w social mediach, dla różnych klientów. Po rozpoczęciu pracy zauważyła, że jest to związane z ciągłym byciem przy telefonie.
„Wstaję rano, żeby zobaczyć, czy posty z dnia poprzedniego mają wzięcie. Potem odpisuję na e-maile, przeglądam trendy” – opisuje swoją pracę Zuzanna. – „Ciągle jest ta potrzeba sięgania po telefon, aż zaczęłam po niego sięgać odruchowo” – dopowiada. – „Nie zastanawiając się, po co nawet”.
Założycielka OfflineOn dodaje, że jej ciągły kontakt z telefonem, szybko doprowadził do przesycenia technologią i potrzeby detoksu. Zaczęła, małymi krokami, swój własny „odwyk” od telefonu. O poranku, lub wieczorem, starała się minimalizować sięganie po jakiekolwiek cyfrowe urządzenia. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
„Okazało się, że głowa jest czystsza i nie trzeba myśleć o tym wszystkim, co się dzieje na świecie”. – zauważa. – „Nie myślę też, że coś mi umyka, tylko skupiam się na tej chwili, która jest teraz” – dodaje.
Obecnie, wraz z drugim założycielem OfflineOn – Hubertem Kaniewskim, chce dzielić się wnioskami wyciągniętymi ze swojego doświadczenia.
Do stworzenia OfflineOn zachęciła ich obserwacja, że obecnie na rynku europejskim nie ma podobnej inicjatywy. Zuzanna mówi, że nie znaleźli żadnych rozwiązań na większą skalę, które realistycznie podchodziłyby do nadużywania smartfonów w miejscu pracy i poza nią. Razem z Hubertem chcą być tymi, którzy poprzez wyjazdy OfflineOn zaproponują metody radzenia sobie z przesyceniem technologicznym zarówno dla firm małych jak i dużych korporacji.
Wycieczki dla firm z ciekawymi atrakcjami
„Wyjazdy są dobrym sposobem, żeby stanowczo oderwać się od urządzeń”. – przekonuje.
Dodaje, że na wyjazdach służbowych często nie trzeba korzystać z laptopa lub telefonu. Daje to większą możliwość na zorganizowanie takiego detoksu technologicznego. W pracującym trybie życia, szczególnie w środowisku biznesowym, ciężko jest zrezygnować z odpowiadania na e-maile, w trybie raczej niezwłocznym, a telefon jest nieunikniony do komunikacji. Jednak jak się wyjedzie poza miasto, można poświęcić te chociażby 3 dni na całkowicie odłączenie się od technologii.
OfflineOn zapewnia kompleksową organizację wyjazdów. Transport, różne atrakcje, gry i noclegi są organizowane przez Zuzannę i Huberta, co stanowczo wypiera potrzebę posiadania telefonu przy sobie.
A jest z czego wybierać. Na stronie firmy można zobaczyć propozycje wyjazdów i atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla lubiących sport jest golf, kajaki i bilard. Dla tych, którzy chcą poczuć trochę adrenaliny – wyjazdy typu „survival” i wspinaczka. A dla pragnących całkowitego wyciszenia joga i sesje tajemnic.
„Na początku wyjazdu uczestnicy podpisują zgody prawne. Pozwalają one na przetrzymywanie telefonów, bo będą one faktycznie, fizycznie zabierane” – śmieje się. Uspokaja, że jest przewidziane coś na sytuacje awaryjne. Przed wyjazdem, rodziny dostają kontakt, na który w razie wypadku zawsze będzie można się dodzwonić.
Oferta dla dużych i małych firm
„Usługa kierowana jest zarówno dla firm małych jak i dużych. Celujemy w ośrodki położone w samym sercu natury, aby uczestnicy mogli doświadczyć detoksu pełną parą”– mówi.
Dodaje, że strona projektu ma na celu pokazanie różnych propozycji. OfflineOn jest też otwarte na zorganizowanie innych atrakcji, które dana firma będzie chciała mieć podczas swojego wyjazdu. Oferty wyjazdów są dostosowywane pod kątem budżetu, typów rozrywki i zakwaterowania. Jest też opcja zorganizowania tematycznych szkoleń z zakresu branży, w której działa firma.
Korzyści i cele płynące z wyjazdów bez telefonu
Bazując na swoim doświadczeniu, zauważa, że niekorzystanie z telefonu przez cały dzień jest po prostu lepsze dla zdrowia psychicznego. Mówi, o przedopaminowaniu ciągłymi bodźcami pochodzącymi ze smartfonów i ekranów laptopa. Zauważa też, że gdy nie trzeba spoglądać ciągle na telefon, jest się w kontakcie na żywo z drugim człowiekiem.
„Wszystko to, co dzieje się bez telefonów na wyjeździe, jest korzystne. Bez telefonu są zupełnie inne interakcje, inny odpoczynek, wszystko będzie się działo inaczej niż na klasycznym wyjeździe”.
Twierdzi, że chciałaby, aby ludzie mieli świadomość, że czasem warto się odłączyć od telefonu. Dla własnego dobra.
Wyróżnienie w konkursie Act of Leadership Award
Projekt OfflineOn został wyróżniony w kategorii Young Raising Company, w konkursie „Act of Leadership Award”. Jest to konkurs organizowany przez uczelnię SWPS, gdzie studiuje Zuzanna. Ma on na celu mobilizowanie studentów i wychodzenie poza uniwersytet z inicjatywami.
Są też inne kategorie, takie jak Young Raising Innovator i nagrody za indywidualne społeczne projekty. Nagroda dla OfflineOn została przyznana za zdiagnozowanie problemu i za realną odpowiedź na niego.
„Ta nagroda była ogromnym wyróżnieniem. W rozmowach indywidualnych też spotykamy się z pozytywnym odzewem” – cieszy się.
Plany na przyszłość
Drugi ze wspólników OfflineOn, Hubert Kaniewski, studiuje w Niemczech. Firma planuje tam ekspansję zagraniczną. Ponadto mają już wybrane ośrodki i nawiązane współprace z niektórymi z nich.
„Zastanawiamy się, czy rynek polski jest gotowy na taką usługę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest potrzeba detoksu technologicznego” – przyznaje.
„Każdy jest w stanie zrezygnować z telefonu, rano czy wieczorem. Niezależnie od pracy, w jakiej jesteśmy zatrudnieni. Musimy często walczyć o ten czas, jednak wynikać to powinno z wewnętrznej potrzeby i zrozumienia problemu, jakim jest nadużywanie telefonu” – podsumowuje.
A wyjazdy z OfflineOn na pewno będą interesującym sposobem na przekonanie się, na własnej skórze, jakie korzyści płyną z detoksu technologicznego. Serdecznie zapraszamy!
Fotografia nagłówka: Peggy, Pixabay
Barbara Niemczyk