Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Oczyszczanie wody bez użycia energii – wywiad z Nanoseen

Technologia do odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią? Brzmi jak science-fiction? Otóż nie, mowa o NanoseenX produkcie polskiego startupu, który wykorzystuje nanomateriały do rozwiązywania globalnych problemów. W rozmowie z Bartoszem Kruszką, współzałożycielem Nanoseen, przybliżamy to innowacyjne rozwiązanie.

Jakie są cele i misja Nanoseen?

Niemal 2 miliardy ludzi mają problem z dostępem do czystej wody. Naszą misją jest tworzenie, rozwijanie i dostarczanie rozwiązań nanotechnologicznych. Docelowo chcemy pomóc w zwalczaniu negatywnych skutków oddziaływania człowieka, w tym kryzysu klimatycznego i wodnego. Wraz z zespołem opracowaliśmy rozwiązanie NanoseenX, które rozwiązuje globalne problemy związane ze zmianami klimatycznymi, takie jak niedobór wody pitnej czy zanieczyszczenie wód plastikiem. Naszym celem jest dostarczenie uniwersalnych urządzeń NanoseenX, które są dostosowane do każdej strefy klimatycznej i mogą być użyte w każdych warunkach przez mieszkających tam ludzi.

Pracujemy także nad drugim projektem Nanocultiv, w którym opracowaliśmy innowacyjne nanoproszki NanoboosteX, które w swoim składzie posiadają nanomateriały na bazie węgla. Charakteryzują się one wysoką czystością, jednorodnością i dużą zdolnością adsorpcyjną. W efekcie nanoproszki zwiększają wydajność i produktywność gleby oraz stymulują wzrost roślin, co pozwala na produkcję zdrowych, organicznych produktów rolnych i roślin.

Jak działa NanoseenX?

Stworzona przez nas technologia bazuje na nanomembranach. Każde urządzenie wyposażone jest w specjalnie zaprojektowany system  membranowy NanoseenX dostosowany do danego zanieczyszczenia czy zasolenia wody, o dostosowanej grubości i wielkości. Jest to pierwsze urządzenie, które wykorzystuje proces prostej filtracji. W wyniku filtracji, która polega na grawitacyjnym przelewaniu wody, woda jest odsalana lub oczyszczana z mikroplastików, nanoplastików, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich. Dodatkowym atutem rozwiązania jest jego uniwersalność – możemy zmieniać kształt, rozmiar i bez problemu skalować użycie, gdyż nie wykorzystujemy dodatkowej energii i ciśnienia w procesie filtracji.

Jak przebiegało testowanie produktu? Gdzie jest już wykorzystywany?

Sam pomysł i moje zainteresowanie nanomateriałami pojawiło się już dosyć dawno, bo na pierwszym roku studiów, w 2009 roku. Pierwsze badania terenowe nad naszym produktem przeprowadziliśmy w Sopocie. Wydajność urządzenia w zależności od wielkości pozwala na uzyskanie min. ok. 200 ml wody pitnej w około 2 minuty..W tym roku rozpoczynamy wdrożenie naszego rozwiązania w Polsce, Europie i Azji.

Przed jakimi wyzwaniami stanęliście na samym początku?

Opracowanie skutecznego rozwiązania wymagało wiele pracy, prób i analiz. Dodatkowo Nanoseen tworzyliśmy podczas pandemii Covid-19, gdy większość zasobów nastawiona była na walkę z wirusem. Mimo tego, że teraz wciąż powstaje więcej startupów ekologicznych, finansowanie zielonych technologii wciąż jest zbyt małe. 

Jak oceniają Państwo rozwój produktu, startupu właśnie na polskim rynku?

Jesteśmy polską firmą i zawsze chcieliśmy pracować i zostać w Polsce. Stworzenie startupu naukowego w Polsce jest niezwykłym wyzwaniem biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski i toczącą się wojnę za naszą wschodnią granicą. Dodatkowo świat naukowy na uczelni, a w firmie to dwa zupełnie inne podejścia do tematu badań i stworzenia produktu. Często na uczelniach przeprowadza się badania w celu stworzenia produktu X, ale nie bierze się pod uwagę ceny produktu, skalowalności czy konkurencji na rynku. Moim zdaniem przede wszystkim cena finalnego produktu i skalowalność odgrywają tutaj kluczową rolę. Wzięliśmy pod uwagę chyba wszystko, co ważne – nasze nanomembrany są dostosowane do istniejącej infrastruktury, dzięki czemu łatwo będzie je wprowadzić na rynek. To ułatwi nam tworzenie technologii oczyszczania wody również dla firmy prywatnych. W  kolejnych latach chcemy dostosować nasze nanomembrany do większego zasolenia wody. Jak również chcemy stworzyć technologię, która będzie w stanie oczyszczać również inne rodzaje wód czy cieczy. Dodatkowo chcemy wdrażać nasze rozwiązanie w przemyśle na skalę międzynarodową.

Opowiedz nam proszę więcej o Waszym drugim projekcie – Nanocultiv

Projekt powstał w 2021 roku. Rozpoczęliśmy badania, w których sprawdzaliśmy wpływ nanomateriałów i nanoproszków na wzrost roślin. Po uzyskaniu bardzo dobrych wyników postanowiliśmy kontynuować badania w warunkach rzeczywistych. W związku z tym zbudowaliśmy szklarnie, w której kontynuowaliśmy badania uprawy papryki białej. Po zbiorach w sierpniu/wrześniu 2021 roku i uzyskaniu znakomitych wyników postanowiliśmy nadal pracować nad produktem NanboosteX. Na początku 2022 roku rozpoczęliśmy badania z naszymi partnerami w Polsce podczas których badaliśmy wpływ różnych nanoproszków na wzrost i rozwój roślin. Obecnie poszerzamy bazę klientów w Polsce i na świecie. Powoli rozpoczynamy sprzedaż międzynarodową i wdrożenie w m.in. Kenii. W Polsce rozpoczęliśmy procedurę rejestracyjną pierwszego nanoproszku NanoboosteX. W kolejnych latach chcemy rejestrować kolejny wariant nanoproszku w Polsce, Europie i innych krajach na świecie.

Nanoproszki NanoboosteX powodują wytworzenie rozbudowanego systemu korzeniowego roślin. Umożliwia to zwiększenie zdolności roślin do pobierania mikro- i makroelementów oraz aktywniejszego przebiegu procesu fotosyntezy. Dodatkowo zwiększa się aktywność kluczowych enzymów, biorących udział np. w metabolizmie węgla czy azotu. Skutkuje to m.in. zwiększoną akumulacją węglowodanów (cukru, skrobi), rozpuszczalnego białka czy azotu. Wyżej wymienione mechanizmy przyczyniają się do poprawy zarówno jakości jak i ilości produkcji roślinnej.

Nanoproszki NanoboosteX dostosowane są do zmieniających się wymagań produkcji rolnej i spełniają nowe oczekiwania rynku. Są produktem ekologicznym, nietoksycznym i biodegradowalnym. Dzięki nim roślina nie adsorbuje szkodliwych związków z gleby. Nanoproszki NanoboosteX zmniejszają koszty uprawy roślin. Umożliwiają zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz oszczędność wody i energii. Są uniwersalne, łatwe w użyciu i przechowywaniu. Mogą być stosowane w wielu rodzajach upraw. W naszych uprawach zewnętrznych z naszymi partnerami potwierdziliśmy, że dla gleb żyznych nasze nanoproszki mogą zastępić nawozy w uprawach roślin. Obecnie sprawdziliśmy działanie naszych nanoproszków dla: kukurydzy, melisy, tymianku, buraka cukrowego, kapusty pekińskiej, sałaty, bazylii, kolendry, jęczmienia, pszenicy, papryki białej i czerwonej, dalii, bratka, floksa, chabru, goździka Chabaud, goździka brodatego, malwy czarnej, szałwii lekarskiej, nagietka lekarskiego.

Plany na przyszłość i aktualne wyzwania

Misyjność i walka ze zmianami klimatu są na pierwszym miejscu. Niestety zmiany te są coraz bardziej odczuwalne. Zainteresowanie na świecie naszymi produktami i pracą jest wielkie. Obecnie międzynarodowi partnerzy sami się do nas zgłaszają , są pod wrażeniem naszej działalności. Otrzymujemy także zapytania o zakup licencji na nasze rozwiązania, które duże koncerny chcą wykorzystywać w swoich nowoczesnych urządzeniach i systemach wodnych. Aktualnie jesteśmy na etapie zaawansowanego testowania i wdrażania naszych produktów na skalę międzynarodową. Nasze projekty wkraczają teraz w bardzo ważny i trudny etap rozwoju.

Wszystkich zainteresowanych inicjatywą Nanoseen zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: https://nanoseen.com

Bartosz Kruszka
Bio:

Współzałożyciel Nanoseen posiadający ponad 14 lat doświadczenia w badaniach nanotechnologicznych. Innowator, autor i twórca innowacyjnych nanoproduktów. Pracę naukową rozpoczął już na pierwszym roku studiów, co zaowocowało wieloma sukcesami naukowymi, m.in. Diamentowym Grantem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bartosz był kierownikiem wielu projektów naukowych.

Joanna Rancew
Bio:
Member of Coopernicus Team and Computer Science and Engineering Master's Student at Politecnico di Milano. Graduate of the Warsaw University of Technology in Biomedical Engineering with a specialization in Biomedical Informatics. You are welcome to read more our articles in Coopernicus Knowledge or on Joanna's Medium: https://medium.com/@jrancew
Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz