Poznaj obecne trendy w edukacji wyższej w Raporcie Edukacyjnym Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Jak spowolnić zmiany klimatyczne? Rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim

Zmiany klimatyczne i ochrona środowiska jest od kilku lat tematem, który nie przestaje być “na topie”- słusznie. O wpływie człowieka na środowisko trzeba mówić głośno, by w dalszej kolejności za świadomością i wiedzą szły decyzje polityczne, gospodarcze, a także nasze – konsumenckie.

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy prof. dr hab. Szymona Malinowskiego, fizyka atmosfery i profesora nauk o Ziemi, który w rzetelny i naukowy sposób wyjaśnił zjawiska, które dotyczą każdego z nas.

Klimat na Ziemi zawsze się zmieniał, jest to normalne i wpisane w naturę. Jednakże działalność człowieka sprawiła, że tempo zmian jest znacznie szybsze. W ciągu ostatnich dwóch pokoleń postępy tych zmian są szybsze niż przez wcześniejsze tysiące lat. W rozmowie profesor podkreśla także naukowe obserwacje i wnioski związane ze zużyciem paliw kopalnych – wzrost zawartości węgla w atmosferze następował zdecydowanie szybciej przez ostatnie 60 lat.

Suche przedstawienie faktów może wzbudzać niepokój, dlatego podczas rozmowy poruszyliśmy też aspekty, które każde przedsiębiorstwo w Polsce i każdy człowiek powinien wdrożyć jak najszybciej. Obejmuje to uwzględnianie kosztów środowiskowych przy decyzjach biznesowych i konsumenckich, ograniczenie zużycia i produkcji, zmniejszenie śladu węglowego poprzez ograniczenie zużycia energii i wody, a także wiele innych ważnych kroków. Warto zrozumieć, że prezentowane fakty mogą stanowić ważny punkt odniesienia dla polskiego rynku spożywczego i przemysłowego

Zachęcamy do przesłuchania całej rozmowy na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcast lub innych platformach, a także do działania już teraz i podejmowania decyzji prywatnych i zawodowych, które wspierają ochronę środowiska.


Jeśli jesteście ciekawi bieżących wydarzeń w biznesie, nauce i technologii, a także rozmów z polskimi naukowcami i ekspertami – zaobserwujcie Coopernicus Podcast.

prof. dr hab. Szymon Malinowski
Bio:

Fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN. Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Prowadzi badania w szerokiej współpracy międzynarodowej, kierował i kieruje wieloma projektami badawczymi. Współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Współautor książki pt. „Nauka o klimacie”.

Aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie poprzez liczne wykłady, prelekcje i wystąpienia medialne. Profesor Malinowski jest również bohaterem filmu dokumentalnego

„Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, który swoją premierę miał w 2020 roku.

Joanna Rancew
Bio:
Member of Coopernicus Team and Computer Science and Engineering Master's Student at Politecnico di Milano. Graduate of the Warsaw University of Technology in Biomedical Engineering with a specialization in Biomedical Informatics. You are welcome to read more our articles in Coopernicus Knowledge or on Joanna's Medium: https://medium.com/@jrancew
Napisany przez:

Joanna Rancew

Dodaj komentarz