We wrześniu odbyła się w Krakowie druga edycja Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie holistycznie łączące obszary nauki, kultury i technologii. Hasłem przewodnim była transformacja energetyczna oraz idący za nią zrównoważony rozwój.
Na zdjęciu: Jeden z paneli wydarzenia, źródło: Our Future Foundation
Stanisław Lem i trafny prewidyzm
Wybitny pisarz, filozof, futurolog, najpopularniejszy polski autor wszechczasów – tak ludzie zapamiętali Stanisława Lema. Za czasów swojego życia napisał zbiór esejów „Bomba Megabitowa”, publikowanych na łamach polskiej edycji czasopisma „PC Magazine”. Twórczość Lema pochodziła z gatunku hard science fiction, który charakteryzuje się dużym naciskiem na naukę i technologię. W swojej twórczości pisarz kierował się doktryną prewidyzmu polegającej na próbach przewidywania przyszłości. W „Bombie Megabitowej” skupił się na przyszłości technologii i środowiska, na ryzyku jakie niesie internet i technologie, na kryzysie klimatycznym i dążeniem do zrównoważonego rozwoju.
Bombowa dawka wiedzy
Wydarzenie odbyło się 5-12 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Tegoroczna edycja szczególnie została poświęcona klimatowi i zrównoważonemu rozwojowi. Kiedyś katastrofa klimatyczna była odległą wizją, raczej przewidywaną przez futurologów. Obecnie ten problem spędza sen z powiek ludziom ze świata nauki, ustawodawcom, a nawet przedstawicielom świata kultury. Organizatorzy skupili się na tym, aby program wydarzenia był kompleksowy, a wartość merytoryczna jak najbardziej obiektywna. Organizatorzy stawiają szczególny nacisk na młodych ludzi. Organizatorami wydarzenia byli Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Program wydarzenia obejmował zagadnienia z zakresu nauki, kultury oraz technologii. Warsztaty i panele były skierowane zarówno dla młodych, jak i dorosłych. Dla uczących się i dla tych, którzy chcą się uczyć. Poruszane tematy dotyczyły aut elektrycznych i elektromobilności, technologii VR, ochrony środowiska, studiowania na najlepszych uniwersytetach świata, poetyce i kulturze.
– Uważam, że wydarzenie takie jak Bomba Megabitowa są wspaniałe. Rozwijają naszą wyobraźnię, mówią nam nie o tym, co jest, a czego jeszcze nie wiemy. – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego.
Zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne dla dzieci jak i dla dorosłych pt. „Bomba! Edukacja”. Uczestnicy nauczyli się jak wykorzystywać zaawansowane technologie w ochronie środowiska. Przez praktykę do ochrony środowiska – z taką myślą zorganizowano tę część wydarzenia.
Na zdjęciu: Uczestnicy warsztatów, źródło: Our Future Foundation
Kluczową częścią Bomby Megabitowej była Scena Młodych, która została poświęcona, a jakże ludziom młodym. Oprócz wartości merytorycznej, istotną składową przekazu było zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania działań ku swoim celom. Młodzież korzystała z wyjątkowej okazji, aby rozmawiać z autorytetami, gotowymi by dzielić się swoim doświadczeniem.
– Myślę, że największą wartością takich wydarzeń jest możliwość dania młodym ludziom, którzy dopiero zaczynają swoją ścieżkę edukacji i kariery, jakiegoś przykładu ze starszego pokolenia, ale nie na tyle starszego, żeby nie można było do niego nawiązać – mówi Wiktor Babiński, doktorant Yale University.
Na zdjęciu: Wiktor Babiński udzielający wywiadu, źródło: Our Future Foundation
Swoją obecnością zaszczycił organizatorów wydarzenia Jimmy Walles, założyciel Wikipedii. Tworząc serwisy oparte na mechanizmie wiki, stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Przyczynił się do szerokiej popularyzacji wiedzy w internecie. W gronie prelegentów nie mogło zabraknąć prof. Jerzego Bralczyka, Hugo Chrósta, Nataniela Brożnowicza, Ewy Drzyzgi, Dominiki Jacejko, dr Tomasza Rożka, Konrada Piaseckiego, Piotra Witwickiego, prof. Marcina Wiącka, prof. Aleksandry Przegalińskiej i wiele innych.
Our Future Foundation miało przyjemność współorganizować tegoroczną edycję, będąc partnerem merytorycznym. Z ramienia Fundacji, życzymy powodzenia w organizowaniu kolejnej edycji Bomby Megabitowej. Do zobaczenia za rok!
Bartosz Nyga