Dumni z bycia Polakami - przeczytaj nowe wydanie Kwartalnika Coopernicus!
Podcasty i wywiady

Tu znajdziesz najciekawsze wywiady z członkami Społeczności Coopernicus.

Zapraszamy Cię do wysłuchania rozmów, które zabiorą Cię w świat nauki i biznesu!

Nasze najświeższe rozmowy:

Jak nowe technologie zmienią nasze życie? Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy z dr Maciejem Kaweckim

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracę człowieka? A może zgodnie z wizją Zuckerberga przeniesiemy się do Metaverse?

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka Maksymalnej Dawki Wiedzy z dr Maciejem Kaweckim! Poznaj jego ścieżkę kariery i dowiedz się jaka jest rola popularyzatorów nauki.

Nowe media a pokolenie Z: Jak sztuczna inteligencja wpływa na naszą cyfrową przyszlość?

Co ciekawego przygotowaliśmy dla Was tym razem?

🗣️Z Adrianem Orłowem, założycielem myPolitics, rozmawialiśmy o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w mediach i możliwości zastąpienia przez nią pracy wykonywanej przez dziennikarzy. Podczas dyskusji nie mogliśmy przejść obojętnie wobec istotnej kwestii ochrony naszej prywatności w Internecie czy zagrożeniach, jakie niosą za sobą tzw. bańki informacyjne. Nasz gość przedstawił również swoją perspektywę na tworzenie systemu edukacji, który skutecznie odpowiadałby wyzwaniom przyszłości.

Czego nie wiemy o prawie? Marcin Kruszewski, Prawo Marcina

„Czego nie wiemy o prawie?”, a powinniśmy!

Z naszym gościem Marcinem Kruszewskim, dla wielu z Was znanym jako Prawo Marcina, rozmawialiśmy o rozwoju kariery w prawie edukacyjnym, a także o świadomości prawnej dzisiejszego społeczeństwa oraz wpływie sztucznej inteligencji na prawo.

Zapraszamy do odsłuchania odcinka!

Praca w NASA – oczekiwania i rzeczywistość
Tylko u nas: rozmowa z Julią Stankiewicz o tym, jak pracuje się w NASA!🪐

Niedawno cały świat obiegła świetna informacja – kolejna Polka dostała się do NASA Jet Propulsion Laboratory!

Podczas rozmowy zapytaliśmy Julię: Jak pracuje się w NASA? Jak powstało JPL? Jak dostać się do NASA bez obywatelstwa amerykańskiego?

🚀O kosmicznej karierze, a także sile networkingu w Stanach Zjednoczonych, misjach marsjańskich i historii Julii – posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu Coopernicus

Kariera naukowa bez tajemnic, Igor Kaczmarczyk, Doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wszystkich fanów biologii, przyszłych i obecnych naukowców zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu, którego gościem jest Igor Kaczmarczyk, laureat Forbes 25 under 25, absolwent Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu, a także doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego!📣

🔎Jak wygląda praca pod okiem noblistki? Jak opublikować badania w największych naukowych journalach? Jakie są największe wyzwania w karierze naukowej po magisterce? Jak się na nie przygotować?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej rozmowie! Igor zdradzając te cenne informacje, podzielił się także swoją ogromną pasją do biologii strukturalnej🧬

Jak sam mówi: Uniwersytet Jagielloński i Małopolskie Centrum Biotechnologii, było najlepszym miejscem do dalszego rozwoju jego naukowej kariery. Jesteście ciekawi dlaczego?🤔

Czy potrzebujemy więcej innowacji? Tomasz Konecki, mentor i doradca strategiczny
Rozmowa z Tomaszem Koneckim.
Pomysłodawca i innowator – sześciokrotny zdobywca nagród biznesowych i opisywany w Forbes. Mentor, haker wzrostu, utrwalacz i facylitator. Klub INTJ. Solidne doświadczenie w przedsiębiorstwach napędzanych nowymi technologiami i przywództwem zespołu w celu osiągnięcia celów biznesowych. Doświadczony w eksploracji projektów, mentoringu, zarządzaniu procesami przedsprzedażowymi dla start-upów, growth hackingu dla scale-upów i full-stack marketingu.
O inwestowaniu i rozwoju startupu FinTech – Sara Koślińska, Limitless
Czy też jesteście ciekawi jak będzie wyglądać przyszłość sektora finansowego?💸
🗣️ Z rozmowy w #21 odcinku naszego podcastu z Sarą Koślińską, studentką Harvard Program for Leadership Development oraz współtwórczynią start-upu Limitless, dowiecie się jak jej firma pomaga w inwestowaniu młodym klientom, bo jak się okazuje – inwestowanie wcale nie jest tylko dla ludzi zamożnych❗️
👩‍💼 Nasz gość przybliża nam również szczegóły swojej codziennej pracy, skąd właściwie wziął się pomysł na stworzenie firmy działającej w obszarze technologii finansowych, a także gdzie udało się zebrać tak cenne doświadczenie ułatwiające prowadzenie i rozwój projektu.
🎧 Posłuchaj już dziś! Podcast dostępny m.in. na Spotify, YouTube, Google Podcast i Apple Podcast.
Technologiczny świat jutra – Wiktoria Wójcik, InStreamly

Dzisiejsze społeczeństwo żyje w ciągłym dostępie do informacji. Pokolenie Z jest niewątpliwie tym najbardziej wyczulonym na reklamy w sieci. Słuchamy influencerów będących często liderami opinii, mamy nieustanne połączenie z rodziną i przyjaciółmi na drugim końcu świata, a to wszystko dzięki stale rozwijającym się technologiom.

Jak w takim razie odnaleźć się w społeczeństwie informacji?
O tym, a także o rozwoju technologicznego start-upu, rozszerzonej rzeczywistości i rewolucji cyfrowej rozmawiamy w #20 odcinku naszego podcastu z Wiktoria Wójcik – współzałożycielką platformy inStreamly, która działa na rynku streamingowym i e-sportowym.

🔊Zachęcamy do odsłuchania! Podcast Coopernicus dostępny jest m.in. na Spotify, YouTube, Google Podcast i Apple Podcast.

Cyfrowa rewolucja w kancelariach – Piotr Żelazko, Doxychain

Startup, który zaczął się na… hackathonie! Jeśli chcecie poznać realia początków, jak wyglądała droga Doxychain – posłuchajcie rozmowy z Piotrem Żelazko, CTO. Rewolucja w kancelariach to ich zasługa!

Startup wykorzystuje blockchain, zapewniając certyfikację, bezpieczeństwo i autentyczność procesu.
Rozwiązanie zapewnia: automatyzację, autentyczność całego procesu, odpowiada na realne potrzeby biznesu: współpracę przy dokumentach, bezpieczeństwo, tempo i dynamikę pracy

Czego nie powie Ci chat GPT? prof. Aleksandra Przegalińska

O możliwościach i ograniczeniach tego narzędzia rozmawialiśmy z profesor Aleksandrą Przegalińską. Jeśli chcecie wiedzieć, skąd chatGPT ma wiedzę, jak działa, a także na co warto być czujnym przy korzystaniu z tego narzędzia – posłuchajcie rozmowy!

 

Zrozumieć zmiany klimatyczne, prof. Szymon Malinowski, Nauka o klimacie

Jeśli chcesz zrozumieć, na czym polegają zmiany klimatyczne, jakie zjawiska są za nie odpowiedzialne. Bardzo merytoryczne i naukowe wyjaśnienie przedstawia nasz gość prof. dr hab. Szymon Malinowski

 

Co nas czeka w przyszłości? Natalia Hatalska, infuture.institute

Z naszym gościem, Natalią Hatalską, rozmawiamy o tym, jak bada się trendy, a także jak zmieniać się będzie perspektywa człowieka względem przyrody, zmian demograficznych i wszechobecnej digitalizacji.

 

O szczepionkach i immunologii, dr n. med. Tomasz Grzywa

Gdy Dr Tomasz Grzywa uzyskał tytuł doktora jako najmłodsza osoba w Polsce! Rozmawiamy o tym, jak pandemia COVID-19 przyspieszyła badania nad szczepionkami, o ich historii i przyszłości.

 

Gra na receptę – wsparcie zdrowia psychicznego, Marcin Waryszak

Rozmowa z Marcinem Waryszakiem laureatem listy Forbes 25 under 25, współzałożycielem startupu Calmsie. Zespół pracuje nad grą komputerową, która ma zapobiegać jak i leczyć depresję w formie leku na receptę.

Innowacje na rynku energetycznym, Przemysław Starzyński, Enea Operator

Rozmowa z Przemysławem Starzyńskim na temat innowacji B+R w Polsce, a także nadchodzących zmian na rynku energetycznym.

 

Jak roboty zmienią medycynę? Dr inż. Szymon Kostrzewski

Rozmowa z dr inż. Szymonem Kostrzewskim, przedsiębiorcą w dziedzinie robotyki medycznej. Przedstawiliśmy, jak może wyglądać nowe oblicze pracy lekarzy dzięki wykorzystaniu robotów medycznych.

 

Kryptowaluty – chwilowa moda czy pieniądz przyszłości? Michał Grzybkowski

Rozmowa z Michałem Grzybkowskim, założycielem i Executive VP Technology Beyond.pl na temat technologii i rynku kryptowalut. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zapraszamy do przesłuchania!

 

Przyjazna biotechnologia, dr inż. Magdalena Jander

Rozmowa z dr Magdaleną Jander, prezeską i współzałożycielką UVera SA, jednego z najbardziej obiecujących polskich startupów, w którym opracowano nowatorski i ekologiczny sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UV.

 

Współczesna przestrzeń życiowa, dr Joanna Jurga

Rozmowa z dr Joanną Jurgą, projektantka produktów i przestrzeni, innowatorką oraz wykładowczynią. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu syntetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares.

 

Transport naszych czasów, dr Jacek Pawlak

Rozmowa z dr Jackiem Pawlakiem z Imperial College London o przyszłości transportu i nowych oczekiwaniach, które zmieniają kierunek rozwoju.

 

Coopernicus jest projektem Fundacji OFF

Celem Our Future Foundation jest wspieranie rozwoju edukacyjnego i zawodowego ambitnej młodzieży z całej Polski. Fundacja pełni swoją misję, zapewniając podopiecznym kompleksową pomoc w procesie rekrutacji na najlepsze światowe uczelnie i wyboru wymarzonej ścieżki kariery.

Newsletter

Zostaw swój e-mail, żeby nie ominęły Cię najważniejsze informacje!