Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Znaczenie lodów w chemioterapii – naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nagrodzeni Ig Noblem

Tematem artykułu jest innowacyjna metoda krioterapii odkryta przez grupę specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Okazuje się, że podanie pacjentom, u których stosowana jest chemioterapia za pomocą dużej dawki melfalanu lodów, jest równie skuteczne jak krioterapia w tradycyjnej formie.

Czy lody mogą łagodzić niechciane skutki chemioterapii? Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest częstym powikłaniem u pacjentów, którzy poddają się chemioterapii za pomocą dużej dawki melfalanu (pochodnej iperytu azotowego), który stosowany jest przede wszystkim przed transplantacją komórek krwiotwórczych. Dolegliwość ta, której zazwyczaj towarzyszy również bolesne owrzodzenie dziąseł i języka, znacznie pogarsza komfort życia pacjentów onkologicznych, czego przejawem jest, chociażby, znaczny problem ze spożywaniem pokarmu. U wielu osób istnieje nawet potrzeba żywienia pozajelitowego. W celu przeciwdziałania powikłaniom, często stosuje się krioterapię, która opiera się na ssaniu kawałków lodów.

Grupa specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowiła zadać sobie pytanie – a co, jeżeli połączymy przyjemne z pożytecznym i zastąpimy tradycyjną formę krioterapii, podaniem pacjentom lodów? U badanych stosowano innowacyjną formę krioterapii na ich życzenie, bądź na prośbę lekarza. Otrzymywali oni trzy wybrane gałki lodów od momentu początkowej infuzji melfalanu. Podawano im również lody na patyku i produkty mleczne. Okazuje się, że krioterapia w takiej formie wiąże się z faktem występowania zapalenia błony śluzowej jamy ustnej na znacznie mniejszą skalę, więc może być stosowana jako niedroga, łatwa w stosowaniu, alternatywa tradycyjnej krioterapii.

Za to odkrycie, specjaliści (wśród których znaleźli się również studenci) z Warszawskiego Uniwersytetu w składzie: Marcin Jasiński, Martyna Maciejewska, Anna Brodziak, Michał Górka, Kamila Skwierawska, Wiesław W. Jędrzejczak, Agnieszka Tomaszewska, Grzegorz W. Basak, Emilian Snarski, uzyskali Ig Nobla, czyli humorystyczny odpowiednik Nagrody Nobla. Ig Noble przyznawane są za, „prace naukowe, które, najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane.” Nagrody te przyznaje czasopismo Annals of Improbable Research, natomiast sama nazwa w sposób humorystyczny odwołuje się do tradycji Nagród Nobla, gdyż pochodzi od angielskiego wyrazu ignoble (niegodziwy), który w częściowym brzmieniu przypomina nazwisko szwedzkiego chemika Alfreda Nobla.

W imieniu redakcji Coopernicus serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego niekonwencjonalnego odkrycia!

Bibliobiografia:

1. Marcin Jasiński i inni: Ice-cream used as cryotherapy during high-dose melphalan conditioning reduces oral mucositis after autologous hematopoietic stem cell transplantation, „Scientific Reports”, 11 (1), 2021, s. 22507

2. Agnieszka Gorczyca, Ice cream therapy for chemotherapy patients to be widely introduced, says cancer researcher. Warszawa, 01.10.2022

3. Matthews, Robert (September 27, 2009). „A Noble Side to Ig Nobels”. The National. Retrieved November 17, 2018.

5. https://improbable.com/ig/winners/

Magdalena Marynowska
Redaktor
Bio:

Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.  Doświadczenie redaktorskie zdobywała między innymi poprzez tworzenie treści edukacyjnych na rzecz projektu społecznego „Nie dotykaj mnie’’, w którym przez dwie edycje pełniła rolę kierowniczki. Projekt dostał nominację do Złotych Wilków w trzech kategoriach, w tym Pitch Contest. Doświadczenie zdobywała również jako członek zespołu ds. operacyjnych organizacji Student Initiative for Education.

Napisany przez:

Magdalena Marynowska

Dodaj komentarz