We współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego opublikowaliśmy raport edukacyjny o najważniejszych trendach w szkolnictwie wyższym. Zaangażowaliśmy kilkunastu naukowców z międzynarodowym wykształceniem i doświadczeniem, aby wspólnie przyjrzeć się współczesnemu systemowi edukacji ewoluującemu pod wpływem dynamicznego rozwoju technologicznego oraz nieustannie zmieniającego się rynku pracy. Jak nowe zachodnie praktyki nauczania wpłyną na przyszłość edukacji w Polsce i na świecie?
Celem publikacji jest ocena międzynarodowych trendów w edukacji wyższej oraz nakreślenie możliwości zaadaptowania najlepszych zachodnich praktyk w naszym systemie. Nad publikacją pracowało kilkunastu polskich naukowców i profesjonalistów, którzy zdobywali wiedzę lub prowadzą badania w najlepszych placówkach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych m.in.: prof. Grzegorz Mazurek (Akademia Leona Koźmińskiego), dr Dorota Kłysz (Stanford University), dr Andrzej Brylak (University of Southern California), dr. hab. Aleksandra Przegalińska (Harvard University) oraz dr Lisa Wisniewski (Goodwin University).
W ramach raportu zostało przeprowadzone badanie na grupie 1128 studentów dotyczące wykorzystania dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT w szkolnictwie wyższym. Z naszych wniosków wynika, że większość studentów chce poprawić swoje umiejętności w zakresie korzystania z tych technologii, jednak tylko 16,4% ma dostęp do odpowiednich kursów i szkoleń. Ponadto 62,3% studentów uważa, że powinny powstać wytyczne obejmujące korzystanie z dużych modeli językowych na uczelniach wyższych.
Prognozowanie trendów demograficznych należy do trudnych zadań, szczególnie w krajach przechodzących wstrząsy i transformacje, ponieważ istnieje duże ryzyko wielu zmian. Problem staje się szczególnie widoczny, gdy przyjrzymy się modelom prognoz demograficznych ONZ, łatwo można zauważyć wyraźny spadek dokładności w miarę oddalania się od teraźniejszości. Dla przykładu model prognozy demograficznej dla UE na rok 2100 przewiduje od 401 milionów mieszkańców w najbardziej pesymistycznym scenariuszu do 830 milionów mieszkańców w wersji optymistycznej (Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ, Sekcja Ludnościowa, 2022).
Różnorodne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, trudne do przewidzenia, utrudniają oszacowanie jednoznacznej trajektorii rozwoju demograficznego. Niemniej nie ma żadnych wątpliwości, że trajektoria ta ukształtuje jakość życia tego i następnych pokoleń. Zapraszamy do zapoznania się z raportem.
Celem Our Future Foundation jest wspieranie rozwoju edukacyjnego i zawodowego ambitnej młodzieży z całej Polski. Fundacja pełni swoją misję, zapewniając podopiecznym kompleksową pomoc w procesie rekrutacji na najlepsze światowe uczelnie i wyboru wymarzonej ścieżki kariery.
Zostaw swój e-mail, żeby nie ominęły Cię najważniejsze informacje!