Posłuchaj nowego odcinka podcastu Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Elon Musk dostał zgodę na testy na ludziach. Jaką cenę zapłacimy za progres badań naukowych?

Elon Musk to najbogatszy człowiek na świecie. Jego nazwisko nieustannie pojawia się we wszelkiego rodzaju dyskusjach społecznych. Miliarder kojarzony jest m. in. z Teslą, PayPalem, czy OpenAI [1].  Parę tygodni temu światło dzienne ujrzała informacja, że jedna z jego firm otrzymała zgodę na testowanie kliniczne urządzenia na ludziach. Czym jest Neuralink? Czy testowanie go na ludziach jest etyczne?

Neuralink testowany na ludziach?

Neuralink to projekt, którego celem jest opracowanie wszczepialnego do mózgu ciała obcego, które ma umożliwić sterowanie maszyn za pomocą myśli. Neuralink dotychczas testowany był na zwierzętach, a w laboratoriach miało dochodzić nawet do maltretowania badanych istot – 15 z 23 małp, na których przeprowadzano testy padło [2].

W grudniu zeszłego roku kontrowersje wzbudziła deklaracja Muska – poinformował, że wierzy w Neuralink w takim stopniu, że byłby w stanie wszczepić go zarówno sobie, jak i własnym dzieciom [3]. Kilka tygodni temu firma Neuralink otrzymała zgodę na testy kliniczne na ludziach od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Czy Musk osobiście podda się badaniom? [2]

Progres w nauce

Sukces projektu oznaczałby nowe perspektywy dla ogółu społeczeństwa. Przede wszystkim stanowiłby ogromną szansę na lepsze życie dla osób niepełnosprawnych. Czy testowanie na ludziach jest uzasadnione w takiej sytuacji? W jaki sposób zrekrutowani zostaną ochotnicy? Jaką cenę zapłacimy faktycznie za progres tych badań klinicznych? 

Więcej informacji na temat działań Muska znajdziesz w sierpniowym reportażu Coopernicus.

https://youtu.be/IOqJO54HoIg

Bibliografia:

  1. Brian Baker, James Royal: Elon Musk in 2023: What to know about the world’s richest person; 24.07.2023; URL: https://www.bankrate.com/investing/elon-musk/#:~:text=Key%20facts%20about%20Elon%20Musk,Louis%20Vuitton%20Chairman%20Bernard%20Arnault.
  2. Redakcja NTL: Badania na ludziach? Neuralink Elona Muska; 13.07.2023; URL: https://naukatolubie.pl/badania-na-ludziach-neuralink-elona-muska/
  3. Beatrice Nolan: Elon Musk says he’d be comfortable implanting a Neuralink brain chip in one of his children, 02.12.2022; URL: https://www.businessinsider.com/elon-musk-neuralink-brain-chip-children-2022-12?IR=T
Magdalena Marynowska
Bio:
Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka udzielała się społecznie. Doświadczenie redaktorskie zyskiwała między innymi jako kierowniczka projektu społecznego ‚,Nie dotykaj mnie’’, w którym do jej głównych zadań należało między innymi tworzenie treści edukacyjnych na media społecznościowe. W ramach swojej roli współpracowała również z mediami - miała okazję napisać artykuł dla Gazety Kongresy, a także udzielić licznych wywiadów. Druga edycja projektu została nominowana do Złotych Wilków w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w trzech kategoriach. Po wybuchu wojny w Ukrainie pełniła rolę Operations Specialist w organizacji non-profit Student Initiative for Education, w której nawiązywała partnerstwa z ośrodkami kultury i rozrywki w całej Polsce, a także współorganizowała wydarzenia dla ukraińskich dzieci.
Napisany przez:

Magdalena Marynowska

Dodaj komentarz