Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Kryptowaluty pieniądzem przyszłości? Odpowiada Michał Grzybkowski

O przyszłości, szansach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą świat kryptowalut w rozmowie z Michałem Grzybkowskim.

Pierwsze wzmianki o kryptowalutach pojawiały się już w latach 90, jednak era ich powstania przypadła na lata światowego kryzysu w 2008 r.. W ostatnim czasie Bitcoin stał się najdroższą kryptowalutą na świecie. Po dziś dzień twórca zdecentralizowanego środka płatności nie jest znany, a przyszłość kryptowalut niepewna. W najnowszym odcinku podcastu Coopernicus Michał Grzybkowski w rozmowie z Borysem Kozielskim przedstawia szanse, rozwój i zagrożenia jakie mogą nieść ze sobą kryptowaluty.

Historia Michała 

Wszystko zaczęło się od studiów. Tam Michał Grzybkowski poznał osobę, która pomogła mu wyznaczyć ścieżkę kariery i całkowicie zmienić swoje życie. Właśnie wtedy zainteresował się biznesem internetowym i najnowszymi technologiami. Przedłużeniem tej myśli stała się platforma Golden Submarine, której Michał jest twórcą. Ukończył studia na Uniwersytecie w Poznaniu oraz Uniwersytecie w Oksfordzie. W 2013 roku zainteresował się tematem kryptowalut i zdecentralizowanych metod płatności. 

W 2017 roku coraz więcej znajomych z jego środowiska zaczęło interesować się tematem kryptowalut. Już wtedy był kojarzony z Bitcoinem i alternatywnymi środkami płatności. Postanowił napisać krótki poradnik, który udostępni każdemu z zainteresowanych znajomych. Ostatecznie, szybkie wskazówki przerodziły się w książkę pt. “Kryptowaluty. Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów”. Książka jest dostępna w księgarniach oraz w sklepie kryptowaluty.edu.pl. 

Michał zdobył status eksperta oraz przedsiębiorcy działającego w sektorze kryptowalut i Web3. Oprócz wydania swojej książki jest założycielem Beyond i współwłaścicielem Coinpaprika i GoldenSubmarine. Wielu z nas zastanawia się, czy warto zainteresować się tematem zdecentralizowanych środków płatności. Jaka jest przyszłość kryptowalut?

Przyszłość, szanse, zagrożenia


Jestesmy świadkami rozwoju świata kryptowalut. Salwador jako pierwszy kraj uznał bitcoina pełnoprawnym środkiem płatności, a coraz więcej państw jest w trakcie wprowadzania odpowiednich regulacji.  To na co należy zwrócić uwagę w czasach ewolucji świata finansów, to fakt, że bitcoin jak i podobne kryptowaluty są ograniczone. W rozmowie Michał Grzybowski podkreśla, że nie każdy będzie mógł posiadać bitcoina ze względu na jego ograniczoną ilość. Stanowi to jeszcze większą zachętę do jak najszybszego zainteresowania się tym sektorem. Jak twierdzi rozmówca – naprawdę warto. System zdecentralizowanych środków płatności nie jest oparty o decyzyjność rządów oraz innych podmiotów a o prawa matematyki i kryptografii.

Innowacyjność nie wyklucza zagrożeń, a w świecie kryptowalut ich nie brakuje. Nasz rozmówca wskazał, że trzeba skupić się na jednej kluczowej zasadzie, jeśli chcemy być bezpieczni – jeśli mam dostęp do swojego konta, to mam nad nim kontrolę. Użytkownicy w posiadaniu kryptowalut muszą uważać, aby ich portfel nie został przekazany w ręce oszustów. 

Na świecie, również w Polsce pojawia się coraz więcej kantorów kryptowalutowych, w których można dokonać transakcji wymiany walut i kryptowalut. Oczywiście, działalność jest oparta o przepisy i wymagania Komisji Nadzoru Finansowego. W przypadku wymiany kryptowalut na normalną formę płatności, dostaje się przelew na konto bankowe. 

To dopiero początek nowego świata finansów oraz zdecentralizowanych środków płatności. Przyszłość tworzy się na naszych oczach, a efekty dzisiejszych prac zobaczymy dopiero za kilka lat.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy w najnowszym odcinku naszego podcastu Coopernicus

Napisany przez:

Bartosz Nyga

Dodaj komentarz