Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Marsjański „Skorpion”. Nowy łazik Politechniki Wrocławskiej

Koło naukowe OFF-ROAD z Politechniki Wrocławskiej łaziki buduje od 2009 roku. W ramach projektu Scorpio, konstrukcje studentów tej uczelni konkurują na międzynarodowej arenie od 2013 roku. Już w pierwszym sezonie rywalizowania, ich łazik zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA. [1]

Kolejne lata to pasmo sukcesów w podobnych wydarzeniach, organizowanych na całym świecie. Do przyszłorocznej rywalizacji zespół przystąpi jeszcze silniejszy. We wtorek, 21 listopada, odbyła się prezentacja kolejnej generacji łazika Scorpio 8 Infinity.

Scorpio Infinity – nowa konstrukcja na nowe wyzwania

Nowy pojazd koła naukowego to konstrukcja z włókna węglowego i aluminium. Elementy łączące i koła stworzono przy pomocy drukarek 3D. Razem z instrumentami naukowymi łazik waży 40 kg i może rozpędzić się do 10 km/h.

„Scorpio potrafi m.in. badać skład gleby, mapować przestrzeń wokół siebie i autonomicznie wyznaczać trasę czy pomagać »astronautom«, np. transportując różne przedmioty czy dokonując napraw za pomocą manipulatora (czyli mechanicznej »ręki«)” – można przeczytać na stronie Politechniki Wrocławskiej [2].

W porównaniu z poprzednią wersją, w Infinity, ramię robotyczne przesunięto z przodu na środek pojazdu. Przełożyło się to na większy zakres ruchu i łatwiejszą obsługę. Na tył pojazdu przeniesiono maszt, wraz z umieszczoną na nim kamerą. [2]

Nowy łazik ma budowę modułową, co pozwoli na lepsze dostosowanie pojazdu do poszczególnych konkurencji konkursowych. Te, zmieniają się regularnie, testując szereg zdolności niezbędnych w kosmosie. Jednym z przykładów są precyzyjne manipulacje przy wymianie bezpieczników i naciskaniu przycisków podczas symulacji naprawy bazy księżycowej. [3] Budowa konstrukcji i stworzenie niezbędnego oprogramowania trwała rok.

Międzynarodowa renoma koła wspiera polską naukę i biznes

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych „OFF-ROAD” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tego typu stowarzyszeń w kraju. 

Od lat kojarzy się przede wszystkim z łazikami, jednak jego członkowie mają na swoim koncie także projekt kolonii marsjańskiej Twardovsky czy lądownika marsjańskiego, zdolnego do dostarczenia na powierzchnię Czerwonej Planety do 10 ton ładunku. Oba pomysły zajęły drugie miejsca w międzynarodowych konkursach Mars Colony Prize i Red Eagle. Współorganizatorem obu wydarzeń była NASA.

Projekt Scorpio jest trochę jak instytucja na naszej uczelni. „Przeszywa” całą uczelnię, tzn. jak spojrzy się na skład koła, to widać w nim studentów i studentki z niemal wszystkich wydziałów. To tak interdyscyplinarne wyzwanie, żeby zaprojektować i skonstruować łazik, który może mierzyć z się z innymi, najlepszymi konstrukcjami. I wychodzi im to świetnie! To jedno z tych kół, w przypadku którego, jak studenci wracają z zawodów z workiem medali, to ja po prostu opłacam ich nadbagaż w samolocie. I nawet nie narzekam żartował podczas premiery dr inż. Piotr Górski, prorektor PWr ds. studenckich.

Rywalizacja na międzynarodowych zawodach pozwala na promocję polskiej nauki, przede wszystkim prężnie rozwijającego się w ostatnich latach sektora kosmicznego. To także okazja do wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji „z pierwszej ręki” podczas obserwowania zmagań innych zespołów z całego świata.

Bibliografia:

[1]. Strona internetowa Scorpio – projektu Koła Naukowego OFF-ROAD, https://www.scorpio.pwr.edu.pl/, (dostęp 27.11.2023)

[2] Nowy łazik oficjalnie zaprezentowany! Oto Scorpio Infinity, strona internetowa Politechniki Wrocławskiej, https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/nowy-lazik-oficjalnie-zaprezentowany-oto-scorpio-infinity-zdjecia-13115.html, (dostęp 27.11.2023)

[3] Scorpio najlepszy w Turcji! Łazik naszych studentów z 8 nagrodami, strona internetowa Politechniki Wrocławskiej, https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/scorpio-najlepszy-w-turcji-lazik-naszych-studentow-z-8-nagrodami-13002.html (dostęp 28.11.2023)

Marcin Szałaj
Bio:
Absolwent kognitywistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dziennikarz i copywriter, który od lat na bieżąco śledzi wszystkie doniesienia ze świata nauki i działa na rzecz jej popularyzacji.
Napisany przez:

Marcin Szałaj

Dodaj komentarz