Posłuchaj nowego odcinka podcastu Coopernicus!
Artykuł - zdjęcie główne
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali nową formę popularnego leku przeciwzapalnego

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali nowe formy znanego leku nimesulidu, co znacznie poszerza perspektywy jego zastosowania. Nimesulid to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) dostępny na receptę od wielu lat. Zespół badaczy z Katedry Chemii Fizycznej Wydziału Chemii UG opracował krystaliczną formę tego specyfiku Nowa forma leku ma znacznie lepszą rozpuszczalność w wodzie, co poprawia przyswajalność substancji czynnej i skraca czas uwalniania leku w organizmie. Dodatkowo, wstępne badania wykazały, iż forma ma również działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i możliwość zastosowania w leczeniu chorób neurodegradacyjnych.

Dzięki nowej formie leku, pacjenci mogą korzystać z nowych preparatów leczniczych, które mogą być podawane w inny sposób niż doustnie. Poprawa przyswajalności umożliwi również stosowanie mniejszych dawek lub wydłużenie czasu między dawkami. To odkrycie ma także korzyści dla firm farmaceutycznych, ponieważ większa biodostępność substancji leczniczej przekłada się na ilość surowca potrzebnego do produkcji leków. Koszty przechowywania leku również się zmniejszą.

Wynalazek gdańskich naukowców znalazł się wśród 20 finałowych odkryć 10. edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Naukowcy planują komercjalizację swojego wynalazku, starając się uzyskać ochronę patentową na poziomie europejskim i przeskalować proces produkcji na skalę przemysłową.

Bibliografia:

Artykuł opublikowany 18.07.2023 na stronie rynekzdrowia.pl: https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Naukowcy-z-Uniwersytetu-Gdanskiego-opracowali-nowe-formy-znanego-leku-Zyska-nowe-wlasciwosci,247923,6.html

Magdalena Marynowska
Bio:
Studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka udzielała się społecznie. Doświadczenie redaktorskie zyskiwała między innymi jako kierowniczka projektu społecznego ‚,Nie dotykaj mnie’’, w którym do jej głównych zadań należało między innymi tworzenie treści edukacyjnych na media społecznościowe. W ramach swojej roli współpracowała również z mediami - miała okazję napisać artykuł dla Gazety Kongresy, a także udzielić licznych wywiadów. Druga edycja projektu została nominowana do Złotych Wilków w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w trzech kategoriach. Po wybuchu wojny w Ukrainie pełniła rolę Operations Specialist w organizacji non-profit Student Initiative for Education, w której nawiązywała partnerstwa z ośrodkami kultury i rozrywki w całej Polsce, a także współorganizowała wydarzenia dla ukraińskich dzieci.
Napisany przez:

Magdalena Marynowska

Dodaj komentarz