Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Niesamowity sukces nastolatka, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o świecie Hackathonów: Wywiad z Adamem Majcherem

Hackathon – słowo to może brzmieć tajemniczo dla niektórych, ale dla innych to magiczne wydarzenie pełne kreatywności, innowacji i intensywnej pracy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać tajniki hackathonów, przeprowadziliśmy wywiad z Adamem Majcherem, młodym pasjonatem, który pochwalić może się już pierwszymi sukcesami naukowymi. Czym jest hackathon? Jak zacząć? Poznaj historię Adama i zainspiruj się jego osiągnięciami!

Maksymilian Mirecki: Czym jest hackathon i jak wziąć w nim udział?

Hackathon to najczęściej wydarzenie, podczas którego programiści, graficy, projektanci i inni entuzjaści różnych dziedzin kreatywnych spotykają się, aby w krótkim czasie, często w 24h, stworzyć coś niesamowitego. Chodzi o tworzenie rozwiązań na rzeczywiste problemy. Aby wziąć udział w hackathonie, najczęściej wystarczy się zapisać – nie ma specjalnych wymagań, poza chęcią nauki i tworzenia. Można zapisać się samemu lub z drużyną.

Maksymilian Mirecki: Jak zaczęła się twoja przygoda z hackathonami?


Moja przygoda z hackathonami zaczęła się od zaproszenia na lokalną edycję hackathonu NASA Space Apps Challenge 2022 w Rzeszowie, gdzie wraz ze znajomymi wypowiedzieliśmy nasze słynne słowa “my tu przyszliśmy się tylko rozejrzeć” – efekt był nie do przewidzenia, zdobyliśmy tego dnia II miejsce, oraz nagrodę specjalną. Miałem wtedy 16 lat.

Maksymilian Mirecki: Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie kosmosem?

Moje zainteresowanie kosmosem rozpoczęło się w dzieciństwie. Fascynowały mnie gwiazdy, planety i cała tajemniczość wszechświata. Zawsze zadawałem sobie pytanie “Jak ogromny jest wszechświat?” W miarę jak dorastałem, moje zainteresowanie tylko rosło, a uczestnictwo w hackathonach NASA było naturalnym krokiem.

Maksymilian Mirecki: Na czym polegał pomysł, dzięki któremu zająłeś pierwsze miejsce?


Mój pomysł, który zdobył nagrodę, polegał na stworzeniu modelu dopasowującego otwartoźródłowe projekty NASA do studentów, na podstawie ich zainteresowań, preferencji i umiejętności. Chciałem pomóc innym młodym ludziom, tak jak ja, znaleźć projekty, które będą dla nich najbardziej interesujące i satysfakcjonujące.

Maksymilian Mirecki: Czego nauczyłeś się dzięki temu projektowi?


Dzięki temu projektowi nauczyłem się, że niezależnie od tego, jak duże jest wyzwanie, zawsze można znaleźć rozwiązanie. Musisz tylko być cierpliwy i nie przestawać szukać. W moim przypadku skorzystałem z aktualnie dostępnej wiedzy i bardzo spopularyzowanego AI, którego odpowiednie użycie docenili jurorzy.

Maksymilian Mirecki: Z jakimi największymi wyzwaniami musiałeś mierzyć się w trakcie projektu?


Największym wyzwaniem dla mnie było wcielenie się w rolę studenta i poznanie jego bolączek w procesie szukania projektów i angażowania się w nie. Dopiero kiedy dokładnie zrozumiemy potrzebę grupy docelowej do jakiej tworzymy produkt, dla mnie z łatwością pojawia się rozwiązanie w głowie, to jak magiczna iskra – pojawia się i już wiem co mam zrobić. 

Maksymilian Mirecki: Dlaczego warto brać udział w wydarzeniach takich jak hackathon?


Uczestnictwo w hackathonach to niesamowita okazja do nauki, sam w trakcie hackathonu przyswajam ogromne ilości wiedzy wyciągniętej prosto z najnowszych artykułów oraz opracowań NASA, poznania ciekawych ludzi pasjonujących się nowinkami ze świata wiedzy, nauki i technologii. Jest to także szansa na zdobycie cennego doświadczenia, które może pomóc w przyszłej karierze. (Podobno rekruterzy bardzo doceniają hackathony w CV).

Maksymilian Mirecki: Jakie są Twoje plany na przyszłość? Na co przeznaczysz nagrodę?


Moje plany na przyszłość są niezmiennie związane z nauką i technologią. Nie zwalniam tempa, planuję wymyślać i realizować kolejne projekty o jeszcze wyżej podniesionej poprzeczce, a jak wiadomo do tego potrzeba funduszy. Nagrodę chciałbym przeznaczyć na podróż na jakąś ciekawą konferencję za granicę i na pewno dużą część wydam na aktualnie planowane wyjazdy na wydarzenia i hackathony w całej Polsce.

W dzisiejszym świecie gospodarczym, młodzi ludzie stanowią niezwykle ważny zasób, a ich zaangażowanie w takie inicjatywy, jak hackathony, nie tylko rozwija indywidualne umiejętności, ale także buduje kapitał społeczny, który może mieć znaczący wpływ na rozwój rynku pracy oraz sektora innowacji w Polsce.

Miejmy nadzieję, że w bliskiej przyszłości usłyszymy o kolejnych naukowych sukcesach Adama!

Maksymilian Mirecki
Bio:
I am a journalist and editor in Coopernicus. I study law and international relations at University of Warsaw. I am also a host of the podcast "Maximum Dose of Knowledge".
Adam Majcher
Napisany przez:

Maksymilian Mirecki

Dodaj komentarz