Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Rewolucyjna technologia rodem z filmów science fiction

Tworzenie tekstów, generowanie realistycznych obrazów, komponowanie muzyki, automatyzacja procesów i personalizacja – to tylko niektóre możliwości sztucznej inteligencji, z których może korzystać każdy, zarówno do potrzeb własnych, jak i komercyjnych. Do niedawna te możliwości były jedynie koncepcją wykorzystywaną w filmach czy książkach science fiction, ale w ostatnich latach postęp w rozwoju sztucznej inteligencji nabiera szczególnego rozpędu.  Otwierają się kolejne opcje na wykorzystanie AI w życiu codziennym i biznesie, ale także rodzą się  pytania na temat przyszłości niektórych branż.

Rozwój technologii sztucznej inteligencji niewątpliwie rewolucjonizuje sposób, w jaki firmy prowadzą swoje działania marketingowe i sprzedaż kanałami digitalowymi. Zaawansowane możliwości AI umożliwiają tworzenie bardziej efektywnych i precyzyjnych kampanii reklamowych oraz atrakcyjnych prezentacji produktów na stronach internetowych. Sztuczna inteligencja wspiera w identyfikacji trendów rynkowych, analizach oraz przewidywaniu zachowań konsumentów, co stanowi istotną wartość przy podejmowaniu strategicznych decyzji marketingowych. Branża reklamowa z jednej strony otrzymała narzędzie dające nowe możliwości na prowadzenie efektywnych kampanii, ale z drugiej strony stawia pytania w kontekście przyszłości niektórych stanowisk. Sztuczna inteligencja aktualnie nie jest w stanie wyręczyć człowieka w procesie twórczym, ale zdecydowanie jest pomocnym narzędziem wspierającym realizację wizji i pomysłów. 

W lutym 2024 to świat producentów wideo został poruszony pojawieniem się najnowszego prototypu OpenAI – Sory. Sora to rewolucyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwia tworzenie wysokiej jakości, realistycznych materiałów video. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego Sora jest w stanie analizować dane, takie jak tekst, obraz czy dźwięk, aby na ich podstawie generować kompleksowe produkcje wideo, włączając w to złożone sceny z wieloma postaciami i różnorodne rodzaje ruchów kamery. Sama zasada tekst-na-wideo nie jest niczym nowym, ale to, co wyróżnia Sorę na tle innych rozwiązań to możliwość tworzenia niezwykle realistycznych detali, które sprawiają, że materiał jest trudny do odróżnienia od rzeczywiście nagranego wideo.

Narzędzie ma potencjał wykorzystania w różnych branżach, od reklamy, przez e-commerce, aż po edukację i ogólnie pojęty biznes. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji produkcja wideo może stać się bardziej efektywna zarówno pod względem czasowym, jak i kosztowym, a także dostępna dla szerszego grona konsumentów. Sora jeszcze we wczesnym stanie rozwoju, ale pokazuje przyszłość, która już niedługo może się stać rzeczywistością. 

Obecnie Sora jest w stanie wygenerować materiał o długości jednej minuty, a dostęp jest ograniczony dla wybranych testerów – artystów wizualnych, projektantów i filmowców, aby uzyskać opinie, które pozwolą na dalsze rozwijanie narzędzia. Autorzy zadbali także o podjęcie odpowiednich kroków w zakresie bezpieczeństwa – zarówno w obszarze dezinformacji, praw własności intelektualnej, jak i przemocy.

Poniżej przykładowe materiały wideo, stworzone za pomocą narzędzia Sora.

Fot. Unsplash

Bibliografia:

  1. OpenAI, Sora https://openai.com/sora [dostęp 03.03.2023] 
  2. My Company Polska, OpenAI pozwoli na tworzenie video na podstawie opisu, autor Sylwia Koźmińska, https://mycompanypolska.pl/artykul/openai-sora-text-to-wideo/14062 [dostęp 03.03.2023]
  3. Money.pl, Oto 10 niewiarygodnych filmów stworzonych przez sztuczną inteligencję SORA, https://www.money.pl/gospodarka/oto-10-niewiarygodnych-filmow-stworzonych-przez-sztuczna-inteligencje-sora-6997084564675264a.html [dostęp 03.03.2023]
  4. New Scientist, Realism of OpenAI’s Sora video generator raises security concerns, autor Jeremy Hsu, https://www.newscientist.com/article/2417639-realism-of-openais-sora-video-generator-raises-security-concerns/ [dostęp 03.03.2023]
Paula Śnieć
Napisany przez:

Paula Śnieć

Dodaj komentarz