Sprawdź, co wydarzyło się w świecie nauki i polityki międzynarodowej w I kwartale 2024!
Artykuł - zdjęcie główne
Zrównoważone innowacje – EcoBean wobec klimatu

Kawa stała się integralną częścią porannej rutyny na całym świecie. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że to właśnie  Europa dominuje nad pozostałymi kontynentami pod względem spożycia kawy. Globalny rynek kawy, wyceniany jest na oszałamiającą kwotę 86 miliardów euro. Według danych Międzynarodowej Organizacji Kawy [1], w okresie od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. Europejczycy łącznie spożyli aż 242 miliony kilogramów kawy. Jeśli weźmie się pod uwagę wkład Wielkiej Brytanii (21,8 mln kg) i Szwajcarii (9,3 mln kg) w spożycie, suma ta osiągnie oszałamiającą wartość 273 mln kg. Tak duże spożycie kawy niesie za sobą produkcję dużej ilości odpadów. Czy da się więc wykorzystać fusy po kawie w sposób eco-friendly?

Źródło: Facebook EcoBean

Polski startup

EcoBean specjalizuje się w przekształcaniu odpadów kawowych w cenne surowce i produkty. U podstaw innowacji EcoBean leży przełomowa technologia, która przekształca odpady kawowe w szereg zrównoważonych materiałów, w tym olej kawowy, przeciwutleniacze, kwas mlekowy, dodatki białkowe i ligninę kawową. Produkty te stanowią bezpośrednią alternatywę dla konwencjonalnych materiałów stosowanych w różnych branżach, w tym w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, przetwórczym i farmaceutycznym. [2]

Tomasz Goliński, partner zarządzający CofounderZone, podkreśla symbiotyczny związek między zrównoważonymi technologiami a redukcją emisji dwutlenku węgla. Zwraca on uwagę, że te dwa cele doskonale się ze sobą łączą, tworząc wartość nie tylko dla klientów i partnerów, ale także dla inwestorów. Ponadto przewiduje, że EcoBean, wywodzący się ze środowiska uniwersyteckiego, zainspiruje większą liczbę naukowców do ścisłej współpracy z inwestorami finansowymi, wspierając w ten sposób potencjał komercyjny technologii wywodzących się z polskich uczelni. [3]

Zielone inwestycje 

EcoBean nawiązuje silne partnerstwa z liderami branży. Jedną z takich godnych uwagi współprac jest AmRest – firma, która nie tylko nadzoruje znane marki, jak m.in. Starbucks w Europie Środkowej, ale jest także jednym z głównych graczy w zakresie prowadzenia restauracji wielomarkowych w całej Europie. [3] Robert Lugowski, założyciel i partner zarządzający w COBIN Angels, naświetla rosnący trend inwestowania społecznego (ang. impact investingu) wśród aniołów biznesu. Poza obietnicą wysokich zysków, ta forma inwestycji pozwala na znaczące wsparcie startupów, które pozytywnie wpływają na społeczeństwo i środowisko. [4]

Kawowa przyszłość

We wrześniu firma EcoBean otworzyła nowoczesne laboratorium w Nadarzynie, co stanowi kamień milowy na drodze rozwoju startupu. “Nabycie tego przestronnego obiektu ma dla nas ogromne znaczenie, zwłaszcza że nasz wyjątkowy zespół badawczo-rozwojowy stale się powiększa. Dodatkowo, dało nam to dostęp do najnowocześniejszego sprzętu do wyłącznego użytku. Znacząco zwiększa to naszą zdolność do przeprowadzania większej liczby skomplikowanych badań z większą precyzją, dzięki zastosowaniu bardziej zaawansowanych metod analitycznych. Co więcej, zapewnia nam to idealne środowisko do udoskonalania naszych procesów i protokołów, ponieważ robimy postępy w kierunku uzyskania dodatkowych certyfikatów.” – firma napisała na swoim profilu w platformie Facebook. [5]

Wraz z otwarciem nowego laboratorium, startup otrzymał szereg nowych urządzeń, w tym chromatograf gazowy (GC), który zwiększa kontrolę nad jakością otrzymywanego oleju poprzez precyzyjne pomiary zawartości heksanu i innych rozpuszczalników organicznych. Wszystkie zmiany stanowią znaczący krok w kierunku przygotowania zrównoważonych chemikaliów na rynek. Stanowi to podstawę do uruchomienia Centrum Technologii EcoBean w 2025 roku.

Bibliografia:

[1] http://www.ico.org/research.asp

[2] Damian Słomski, Polska firma chce dać drugie życie kawie. Celem budowa rafinerii fusów, 28.11.2021 https://www.money.pl/gospodarka/polska-firma-chce-dac-drugie-zycie-kawie-celem-budowa-rafinerii-fusow-6709627851270784a.html, (dostęp 16.10.2023).

[3] Coffee waste transformed into sustainable chemicals,

https://www.innoenergy.com/discover-innovative-solutions/online-marketplace-for-energy-innovations/ecobean/, (dostęp 16.10.2023).

[4] EcoBean zamyka rundę finansowania. Przetworzy fusy z kawy w materiały przemysłowe, 30.11.2022

https://mamstartup.pl/ecobean-zamyka-runde-finansowania-przetworzy-fusy-z-kawy-w-materialy-przemyslowe/, (dostęp 16.10.2023).

[5] EcoBean, https://www.facebook.com/ecobeanPL/posts/802685608320643, (dostęp 16.10.2023).

Zuzanna Czernicka
Bio:
I am deeply immersed in the dynamic world of banking and FinTech. My focus encompasses critical areas such as foreign exchange, payments, and the cutting-edge landscape of FinTech regulation. My academic interests span a broad range of topics including electronic payments, Open Banking, blockchain impacts, the DeFi ecosystem, NFTs, ICOs, and tokenization. I am dedicated to understanding and analyzing the new regulatory frameworks shaping the FinTech world. Currently, I am writing my Bachelor\'s thesis on the robo-advisory services. This work reflects my commitment to understanding and contributing to the regulatory frameworks that are vital for the growth and governance of emerging financial technologies.
Napisany przez:

Zuzanna Czernicka

Dodaj komentarz