Check out what happened in the world of science and international politics in Q1 2024!
Link
Podcasts and interviews (available in Polish)

Tu znajdziesz najciekawsze wywiady z członkami Społeczności Coopernicus.

Zapraszamy Cię do wysłuchania rozmów, które zabiorą Cię w świat nauki i biznesu!

Nasze najświeższe rozmowy:

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Czy sztuczna inteligencja zastapi sędziów? Dr Michał Nowakowski

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Maksymalna Dawka Wiedzy.

Tym razem w naszym studiu gościł dr Michał Nowakowski - prawnik specjalizujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa oraz Przewodniczący Sekcji Aktualnych Wyzwań Sztucznej Inteligencji przy polskim Towarzystwie Informatycznym.

W podcaście poruszamy tematy wykorzystania sztucznej inteligencji i związanymi z tym aspektami prawnymi:

🔹 EU AI Act

🔹 Neuralink - czipy w mózgu i interfejsy człowiek-komputer

🔹 AI a podmiotowość prawna - do kogo należą prawa autorskie?

🔹 Jak wiarygodne są systemy sztucznej inteligencji?

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji!

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Czy wojna w Strefie Gazy rozleje się na cały region? Witold Repetowicz

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Maksymalna Dawka Wiedzy. Tym razem do studia zaprosiliśmy dziennikarza i eksperta ds. bliskowschodnich Witolda Repetowicza. W trakcie rozmowy skupiliśmy się na wyborach do Zgromadzenia Konsultatywnego oraz Zgromadzenia Ekspertów w Iranie, perspektywach powrotu do porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem, relacjach między Iranem, Hezbollahem, Hamasem a rebeliantami Huti w Jemenie, scenariuszach dalszego rozwoju sytuacji w Strefie Gazy oraz o tym, czy to już polityczny koniec Benjamina Netanjahu.

Zachęcamy do wysłuchania odcinka!

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Kiedy skończą się protesty rolników? – prof. Adam Niewiadomski

Od kilku miesięcy w całej Europie odbywają się strajki rolników. Nie mogliśmy zostawić zaistniałej sytuacji w naszym kraju bez komentarza eksperta! Dlatego do rozmowy zaprosiliśmy prof. Adama Niewiadomskiego, kierownika Katedry Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności na Uniwersytecie Warszawskim.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z serii podcastu Maksymalna Dawka Wiedzy!

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Moja droga do NASA – Grzegorz Florczyk

Na pierwszy premierowy w tym roku odcinek naszego podcastu Maksymalna Dawka Wiedzy zaprosiliśmy Grzegorza Florczyka, doktoranta w Instytucie Geofizyki na Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który odbył 4-miesięczny staż w JPL NASA.

Jak dostać się na staż w JPL NASA? Czym zajmował się nasz gość w NASA? Co jest takiego nietypowego w JPL NASA?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Czy sztuczna inteligencja zastąpi Boga? – Petros Psyllos

Czy ludzie staną się cyborgami? Czy sztuczna inteligencja zastąpi Boga? Czy można zatrzymać postęp technologiczny?

To tylko niektóre z kluczowych pytań, na jakie staraliśmy się znaleźć odpowiedzi w najnowszym odcinku naszego podcastu Maksymalnej Dawki Wiedzy. Tym razem naszym gościem był Petros Psyllos - elektronik, programista oraz innowator, który w 2017 został uznany przez amerykańską edycję Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej trzydziestego roku życia. W wywiadzie rozmawiamy między innymi o: ochronie prywatności w erze mediów społecznościowych, transhumanizmie, długowieczności, interfejsach mózg-komputer, sztucznych sieciach neuronowych, automatyzacji, kreatywności oraz sensie życia w czasach sztucznej inteligencji.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Petrosem Psyllosem

Podcast Maksymalna Dawka Wiedzy
Czego możemy nauczyć się od Chińczyków? – prof. Bogdan Góralczyk

Jaki jest sekret sukcesu chińskiej transformacji? Jak zakończy się wojna na Ukrainie? Czym powinna kierować się polska dyplomacja w najbliższych latach?

Na te i więcej pytań, odpowiedzi znajdziecie w najnowszym odcinku Maksymalnej Dawki Wiedzy!

W grudniowym odcinku naszego podcastu do studia zaprosiliśmy prof. Bogdana Góralczyka - sinologa, dyplomatę, publicystę i byłego dyrektora Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, aby opowiedział nam o kulisach współczesnych stosunków międzynarodowych. Rozmawialiśmy między innymi o: najważniejszych wyzwaniach dla Polski w polityce zagranicznej na najbliższe lata, węgierskim syndromie Trianon, propozycji reformy Traktatów unijnych zgłoszonej przez Parlament Europejski, pułapce Tukidydesa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, specyficznej pozycji Indii w geopolitycznej układance, wyborach prezydenckich na Tajwanie w 2024 roku oraz rywalizacji technologicznej wśród największych globalnych mocarstw.